Bağımlılık Çalışmaları

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

Bu Kategoriyle ilgili Yazılar

Sosyal Medya ve Sosyal Sermaye*

Sosyal medya kullanma sebeplerimizden en önemlisi, insan çevresi, komşuluk, arkadaşlık, dostluk, şahsiyet gibi biriktirdiğimiz birçok şeyin sosyal medya aracılığıyla daha geniş kitlelere rahat ve ekonomik şekilde ulaştırabilmemizdir.

Sosyal Medya; Sanal mı? Gerçek mi?: İnternet Bağımlılığı

Bağımlılık dendiğinde insanların aklına gelen standart bağımlılıklar vardır; alkol, uyuşturucu, sigara bağımlılığı gibi. Bunlar kimyasal bağımlılıklardır. Kimyasal bağımlılıktan daha tehlikeli olan ise eylemsel bağımlılıklardır.

SERİ PROGRAM: “Sosyal Medya; Sanal mı? Gerçek mi?”

Bu programda; Sosyal Medya Kullanım Kültürü, Sosyal Medyaya Sıkışmış İlişkiler, İnternet Bağımlılığı, Sosyal Medya ve Sosyal Sermaye başlıkları altında dört ayrı programda, dört ayrı konu işlenecektir.

Sosyal Medya Riskler Fırsatlar

Sosyal medyayı gerektiği zamanlarda gerektiği kadar kullanmanın faydalı olduğu durumlar var. Mesela bir iyilik hareketini başlatabilir, takip edebilir ya da destekleyebiliriz.

Bağımsız Gelecek Proje Çalıştayı

Ailede anne ve babanın rolleri ve sorumluluklarının farkında olmamaları.
İnternet ile suça ve uygunsuz içeriklere ulaşmanın kolaylaşması. Ailelerin bu konuda farkındalık eksikliği ve kontrol etme konusunda yetersizlikleri.
Çocukların bile bile uygunsuz ailelere teslim edilmesi.

Gençlik ve Yaşam Merkezi Müdürü Derneğimizi Ziyaret Etti.

22 Mart 2016 Gençlik ve Yaşam Merkezinin madde kullanan gençlerin rehabilitasyonu için çalışma yapan bir merkez olduğunu söyleyen Karaer, madde bağımlısı gençler ile görüşmeler yaparak, gençlerin   psikolojik- psikiyatrik tedavi ve  rehabilitasyon süreçlerinde aktif rol aldıklarını, madde kullanan kişilerle bire bir çalışmanın başarıyı artırdığını söyledi. Karaer, gençlerin özlük (öz yaşam öyküleri) bilgilerinden yola çıkarak onları tanıdıktan […]

Temel Bağımlılık Eğitimine Katıldık

TBM; Yeşilay ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle ülke genelini bilinçlendirmeyi amaçlayan, bağımlılık karşıtı mücadeleyi esas alan bir eğitim sistemidir. Bu zamana kadar verilen eğitimler sonucunda beş yüz formatör yetişmiş olup, 28.000 öğretmene ulaşılmıştır.

Bağımlılık Toplantısı

Ortaokul ve lise öğrencilerine rehberlik yapacak ekiplerle sahaya inmek istiyoruz. Gençleri belli bir eğitim ve iletişim düzeyine getirerek gençlik sorunlarına uzman desteği ile müdahale edilmesi gerektiğine inanıyoruz. İhtiyaç sahibi öğrencilere eğitimleri süresince burs temin edilmelidir.

Bağımlılığa Sessiz Kalma!

Merak, deneme, arkadaş baskısı, tıbbi nedenler, rahatlama, stres, eğlenmek ve psikolojik sorunlarla başa çıkamamak madde kullanımının başlıca nedenleri arasındadır. Uzun süreli kullanımda artık kişi kendi karar veremez. Beyin hücreleri etkilenmiştir ve kişinin karar verebilme yetisi ortadan kalkmıştır.

Kadın-Aile ve Bağımlılık

Söz alan AYBUDER üyesi olan katılımcı, madde bağımlısı olan bir çocuğu olduğunu ve bu problemden sonra bu dernekte çalışmaya başladığını anlattı. Eşiyle boşandıktan sonra oğlunun madde kullanmaya başladığını anlatan annenin dramı yürekleri burktu.

Bağımlılıkla Mücadele Çalışması

Son yılların en yakıcı sorunlarından biri olan ve gittikçe artan trendle kamu ve sivil toplumun ilgisine mazhar olması gereken bir sorun olan bağımlılık meselesinde farkındalık çalışmalarının artırılmasının çözümün en önemli parçalarından birini teşkil ettiğini düşünmekteyiz. Duyarsız yöneciler, benim çocuğum yapmaz yanılmasında olan veliler…

Ayık Yaşam Atölyesi

Programın açılışını ‘’Huzur Duası’’ ile yapan Aybuder’e gönül vermiş eski bağımlılar, anlattıkları hayat hikayeleri ile gönülleri titrettiler.
Eski bağımlılar, ferdi, ailevi ve toplumsal yaşamlarında oluşan duygusal boşlukların yerini doldurmaya çalışırken, bir takım bağımlılık yapan maddelerden fayda ummanın olumsuz fiziksel etkilerini…

Önceki Yazı

Kur’an’ın Cinsiyete Bakışı

Sonraki Yazı

Ortak İdealler Derneği Hazar’da

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir