Temel Bağımlılık Eğitimine Katıldık

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

16-18 Ekim 2015

Yeşilay Akademi’nin  Türkiye   genelindeki Sivil Toplum  Kuruluşu temsilcilerine verdiği ‘Temel Bağımlılık Eğitimi’ başlıklı seminer serisi, Yeşilay Genel Merkezde, 2015 Ekim 16-17-18  tarihleri arasında gerçekleşti.

Üç gün süren eğitimde kırk STK temsilcisi bir araya geldi. Bizler de Hazar ve Genç Hazar ekibi olarak; -Atiye Gözen, Emine Akay, Aslı Cingil ve Vildan Yabanigül Ay-seminere katıldık.  Aldığımız bilimsel bilgilerin yanı sıra, aynı alanlarda çalışmalar yürüten farklı kuruluşlarla tanışma fırsatı elde ettik. Bu kuruluşların ortak payda da buluştuğu bağımlılık projelerinin ayrıntılarını da, konuşup tartışma fırsatı bulduk.

Temel Bağımlılık Eğitimi programında: tütün, alkol, uyuşturucu madde ve teknoloji bağımlılığını temel alan başlıklar, kendi alanında uzmanlaşmış on konuşmacının seminerleri ile ayrıntılandı.

Uzman konuşmacıların ele aldığı başlıklardan birkaçı şu şekildeydi:
•    Ana Hatları ile Bağımlılık ve Bağımlı Kişilik,
•     Bağımlılık Yapıcı Maddeler ve Özellikleri,
•    Madde Bağımlılığının Oluşmasına Neden Olan Unsurlar,
•     Bağımlılıkla Mücadele ve Ana Hatlarıyla Bağımlılık Tedavisi.
On iki farklı başlıkla devam eden üç günlük eğitim programı sonunda içlerinde Hazar ve Genç Hazar’ın da bulunduğu kırk STK temsilcisine sertifikaları takdim edildi.

Eğitim; Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz’ın Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı’nın TBM’yi tanıtmasıyla başladı. TBM; Yeşilay ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle ülke genelini bilinçlendirmeyi amaçlayan, bağımlılık karşıtı  mücadeleyi esas alan bir eğitim sistemidir. Bu zamana kadar verilen eğitimler sonucunda beş yüz formatör yetişmiş olup, 28.000 öğretmene ulaşılmıştır. Ülke genelini kapsayan bu projede bizler de temel bağımlılık eğitimini almış bulunmaktayız.

 

Önceki Yazı

Göç Hikayeleri; Afrika

Sonraki Yazı

Tarlabaşı Ziyareti

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir