Anne Tut Elimden

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

MADDE BAĞIMLILIĞIYLA MÜCADELE PROJESİ
Projenin Adı: Çok Geç Olmadan “ Anne Tut Elimden”
Proje Uygulayıcısı: Hazar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği
Projeyi Destekleyen Kuruluşlar:  Üsküdar Belediyesi, Yeşilay
Proje Süresi:   8 ay  (Ekim 2014 – Mayıs 2015)
Proje Uygulama Alanı: Üsküdar ilçesine bağlı ilköğretim okulları ve liseler

Genel Amacı:  Sağlıklı toplumun sağlıklı nesiller ile olacağı bilincini ebeveynlere aşılamak, Uluslar arası madde ticaretinin olumsuz etkilerine karşı toplumumuzda farkındalık oluşturmak,
Modern hayatın alışkanlıkları ile bozulan aile içi muhabbetin köprülerini yeniden kurmak,
Ülkemizin geleceği olan gençlerin akıl ve ruh sağlığını bozacak, yaşam kalitesini etkileyecek alışkanlıklara karşı ailelerin bilinçli ve tedbirli olabilmesini sağlamak,
Ülkemizde giderek yaygınlaşan madde bağımlılığıyla mücadele etmek.

Özel Amacı: Pilot bölge olarak seçilen Üsküdar’daki okullarda aileleri bilinçlendirici çalışmalar yapmak. Çocuklarını nasıl koruyabilecekleri, nelerden şüphe etmeleri gerektiği, aile içi problemlerin çocukları  madde kullanmaya nasıl sevkettiği, arkadaşların etkisi gibi konularda bilgi içerikli çalışma yapmak. Anne ve babalar vasıtasıyla çocuğu madde kullanımına yöneltecek sorunlu alanlardan uzaklaştırmak. Yeşilay’ın vereceği eğitimle; bağımlılık sürecinin nasıl başlayıp devam ettiği, bir çocuğun ne zaman bağımlı sayılabileceği, bağımlılık türleri, bağımlılık yapan maddeler, bağımlı kişinin özellikleri, bir çocuğun maddeye başlama sebepleri aileye anlatılacak. Ailenin ergenlik dönemi hakkında bilgi sahibi olması, bu dönemde madde bağımlılığının nasıl bir risk oluşturduğu ve ailenin önleyici olarak neleri bilmesi ve yapması gerektiği öğretilecek. Aile yapıları anlatılarak, ailenin önemi, kaliteli çocuk-aile ilişkisinin gerekliliği vurgulanacak.

Hedef Kitlesi: Üsküdar ilçesine bağlı okullardaki ebeveynler ile konuya ilgi duyan yetişkinler. (306 okul ve 101.607 öğrenci)

Faaliyet Adımları: Okul yönetimi ve okul aile birlikleriyle iletişime geçip her 15 günde bir, bir okulda bu eğitimler verilecektir.

Projeden Beklenen Genel Fayda:  Ülkemizdeki madde bağımlılığın azaltılmasına katkı sağlamak.

Diğer Yazılar

Bağımlılığa Sessiz Kalma!

Merak, deneme, arkadaş baskısı, tıbbi nedenler, rahatlama, stres, eğlenmek ve psikolojik sorunlarla başa çıkamamak madde kullanımının başlıca nedenleri arasındadır. Uzun süreli kullanımda artık kişi kendi karar veremez. Beyin hücreleri etkilenmiştir ve kişinin karar verebilme yetisi ortadan kalkmıştır.

Önceki Yazı

Hatay Kırıkhan’da Suriyeli Sığınmacıları Ziyaret

Sonraki Yazı

Kadın-Aile ve Bağımlılık

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir