Uyuşturucu ile Mücadele İstişare Toplantısına katıldık

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

20 Aralık 2017

Başbakan Yardımcısı Sayın Recep Akdağ, uyuşturucu ile mücadele konusunda istişarelerde bulunmak üzere KADEM merkez binasında STK temsilcileriyle bir araya geldi.

Son yıllarda giderek ivme kazanan uyuşturucu kullanımı ile mücadele etmek üzere devletin mücadele azmi ve kararlılığını gösteren bu toplantının amacı, mücadelede sivil toplumun gücünden yararlanmak olarak açıklandı.

Bakan Akdağ bunu sağlamak için STK ile el ele vermeden iyi netice almamız mümkün değil dedi. Mücadeleyi toplumun bütün kesimlerine yaymak için çalışma başlattıklarını söyleyen Akdağ, mücadelenin iki yönü var; biri arzı engellemek ki bu bizim işimiz. Buna göre ülkemize sokulmaya çalışılan uyuşturucu maddeler için çok kapsamlı çalışmalar yapıyoruz. Talebi engellemek ve önleyici tedbirler kapsamında halkın bilinçlendirilmesi meselesinde ise sizlerin desteğine ihtiyacımız var dedi.

Soruna şimdi müdahil olmazsak, sınırı aştıktan sonra mücadele etme imkanlarını da büyük ölçüde kaybederiz, diyen Akdağ; bağımlılığın hem sağlık açısından, hem de sosyal açılardan olumsuz sonuçlarına dikkat çekti. Akdağ, madde bağımlılığının sigara bağımlılığı ile başladığını, alkol ve madde bağımlılarının tamamının sigara içenlerden oluştuğunu belirtti. Ancak sigarayla mücadelede geçen yıllarda kaydettiğimiz başarının kadınların ve gençlerin sigaraya yönelmesiyle birlikte eski durumuna geri döndüğünü, toplumun yüzde 30’unun sigara içtiğini, nargile cafelerin yaygınlaştığını, bir nargile içiminin bir paket sigaraya eş olduğunu; dolayısıyla madde bağımlılığıyla ilgili sigarayla mücadelenin önem kazandığını söyledi.

Bakan Akdağ; konunun önemine binaen 12 bakanlığın dahil olduğu bir yapılanma ile uyuşturucu kullanımının üstüne gidileceğini ifade ettikten sonra atık sularda uyuşturucu araştırmasına başlanıldığını söyledi. Özellikle risk bölgelerinde yapılacak çalışmayla toplumda kullanılan uyuşturucu miktarının tespit edilebileceği, böylece o bölgede yapılan çalışmanın etkilerinin ölçülebileceğini vurguladı.

 

Ardından sivil toplum mensuplarının konuya ilişkin çalışmalarından uyuşturucu ile mücadelede sorunlar ve çözüm önerilerini dile getirdiği bölüme geçildi.

Toplantı sonunda Bakan Akdağ, Yeşilay’la eş güdümlü çalışılacak kadar birikimin buradaki STK’larda da olduğunu gördüm ve çalışmaya STK’lardan başlamış olmamın ne kadar isabetli olduğunu fark ettim. Bundan sonra da neler yapılabilir ve çalışmanın neresinde yer almak istersiniz konusunu düşünün sonra tekrar bir araya gelip konuyu müzakere etmeye devam edelim diyerek toplantıyı bitirdi.

Önceki Yazı

Sosyal Medya; Sanal mı? Gerçek mi?: İnternet Bağımlılığı

Sonraki Yazı

Seri Program: Ortadoğu Gerçeği; Neydi, Ne Oldu, Nereye Gidiyor?

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir