Bağımlılık Toplantısı

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

Bağımlılık İstişare ve Değerlendirme Toplantısı

 17 Nisan 2015
Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının bağımlılıkla mücadele çalışmalarını görüşmek; bu konu çerçevesinde birbirlerinin deneyimlerinden yararlanmak ve neler yapılabileceğiyle ilgili istişarelerde bulunmak amacıyla İstanbul Valiliği Madde Bağımlılığı Mücadele Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen toplantı, 16 Nisan 2015 Perşembe saat 10:00’da İstanbul valiliğinde gerçekleşmiştir. Toplantıya HAZAR adına proje arkadaşım, Fatma Bal ile birlikte katıldık.
Toplantıya Bağımlılıkla Mücadele Koordinasyon Başkanı Prof. Dr. Sami Şener başkanlık etti.
Sami Şener özetle şunları dile getirdi: “Tek başına, sorunlara çözüm bulmanın zor olduğu böyle biz zamanda İl koordinatörlüğünün; Yeşilay, Kaymakamlıklar ve belediyelerle birlikte yaptığı çalışmalardan toplam 26 adet iş paketi çıktı. STK’ların çalışma alanlarını, imkanlarını ve işbirliği yaptıkları grupları öğrenip onları da bu çalışmaya dâhil etmek istiyoruz.
Hedefimiz genel çerçevede yapılacak çalışmalar değil, özel alan çalışmalarının gerçekleştirilmesidir. Ortaokul ve lise öğrencilerine rehberlik yapacak ekiplerle sahaya inmek istiyoruz. Gençleri belli bir eğitim ve iletişim düzeyine getirerek gençlik sorunlarına uzman desteği ile müdahale edilmesi gerektiğine inanıyoruz. İhtiyaç sahibi öğrencilere eğitimleri süresince burs temin edilmelidir. Gençlik sorunları alanında topluma yararlı olan gençlere “toplumsal sorumluluk sertifikası”, “iş deneyim belgesi” gibi ödül mahiyetinde belgeler tanzim edilip verilmelidir. Böylelikle kendi sorunları konusunda farkındalık ve sorumluluk hissi geliştirmeleri sağlanmalıdır.”
Katılımcı STK’lar, yaptıkları işleri birbirleriyle paylaşarak şikâyetlerini, dilek ve temennilerini dile getirdiler. HAZAR’ı temsilen katıldığımız bu toplantının; derneğimizin tanınırlığının artmasına, işlev ve amacının bilinmesine katkı sağladığı, dolayısıyla son derece yararlı olduğu kanısındayız.
Toplantıya;
BAYEV (Bağımlı Yaşam Evleri Gönüllüleri) Derneği, ÖZ Kevser Vakfı, Mavi Ay Balat Derneği, HAZAR Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, Mavi Ay Derneği, Muş Gençliği Derneği, BEMEV (Bağımlılığı Engelleme Mücadele Eğitim Vakfı), BAYDER, Suffa Vakfı, Bağımsız Yaşam Derneği, SOYAÇ (Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar İçin Uygulama ve Araştırma Merkezi), Sosyal Hizmet ve Eğitim Derneği, Yeşilay, Öncü Nesil İnsanı Yardım Derneği, Sultangazi Toplum Sağlığı Merkezi, AYBUDER (Ayık Yaşamda Buluşalım Derneği), Vuslat Derneği, İki Dünya Derneği ve Valilik Koordinasyon Merkezinden üç görevli katıldı.
Hazırlayan: Birsen ALTUNTAŞ
Önceki Yazı

Şanghay Kadın Platformu ile Görüşme

Sonraki Yazı

Gezmek Gibi Güzel: İspanya

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir