SERİ PROGRAM: İhya-u Ulumi’ddin Okumaları

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

Prof. Dr. Recep Şentürk

30 Aralık 2010-12 Mayıs 2011

Hüccetül İslam gibi haklı bir şöhretin sahibi İmam Gazali’yi, ifrat ve tefritten uzak bir şekilde anlamak üzere “İmam Gazali Okumaları” adında bir program tertip etmiştik. Bu çalışmada El-Munkizü Mine’ddalal, Minhacü’l-Abidin, Bidayetü’l-Hidaye,  Minhacü’l-Arifin, Yol, Bilgi ve Varlık kitaplarını, bunlara ilaveten Kimyayı Saadet ve  İhya-u Ulumi’ddin’ den birer bölüm okuduk.

Yaptığımız bu çalışma bizim için büyük kazanımlara vesile oldu. İlk paket programı başladığımızda, düşüncemiz bu okumaları İhya-u Ulumid’din’den İlim bahsiyle bitirmekti. İhya’dan sadece bir başlangıç yapmamızın sebebi, ihtiyaç hissedenlerin, bu okumaları kendiliğinden devam ettirmeleri için bir ilgi uyandırmaktı. Bu düşünce herkeste hemen sonuç verdi ve katılımcıların isteği doğrultusunda hocamıza, beraber devam etmek üzere teklif götürdük. Böylece “İhyau Ulumi’ddin” okumalarına 9 hafta daha devam ettik.

İhya-u Ulumi’ddin, İslam alemini geniş bir şekilde derinden etkilemiş bir eserdir. Geçmişte de günümüzde de hala eleştirenler olduğu gibi savunanları da çoktur. İngilizce, İspanyolca ve Fransızca gibi batı dillerine tercüme edilmiş, Hindistan’da Mısır’da, Türkiye’de ve İran’da birçok kereler basılmıştır. Dünyanın her tarafındaki kütüphanelerde neredeyse sayısız denecek kadar çok yazma nüshası vardır.

Bu kitap günümüzde de nur ve ilham kaynağı olmakta devam ediyor ve araştırmacıların amaçlarına göre farklı sonuçlara götüren araştırmalara konu oluyor.

İhya, helal ve haram konusunda yazılmış kitapların en büyüklerinden biridir. Gazali bu eserde zahiri hükümleri bir araya getirdiği gibi ihmal edilen bazı ince sırları da irdelemiştir. O sadece detayları ve tek- tek meseleleri açıklamakla kalmamış zahir ve batın ilimlerini en uygun kıvamda kaynaştırmıştır.  Üstelik bütün bunları en seçkin sözleri ve en tatlı üslubu kullanarak yapmıştır.

 

Fatih Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Şentürk rehberliğinde, 9 ders süren İhyau Ulumi’ddin okumalarımızın özetini, ilgilenenlerin istifadesine sunuyoruz.

 

1.Hafta: Neden İhyau Ulumi’ddin
2.Hafta: İhya ve İman
3.Hafta: İhya ve Namaz
4.Hafta: Zekatın Batıni Yorumu
5.Hafta: İnsanın Allah’la ve Mahlukatla İlişkisi
6.Hafta: Kalbin Sırları ve Halleri
7.Hafta: Kalbin Hastalıkları; Kibir ve Ucub
8.Hafta: Niyet ve Önemi
9.Hafta: İnsanı Kurtuluşa Götüren Şeyler; Ölüm

Önceki Yazı

SERİ PROGRAM: Kur’an’da Kıssalara Metodolojik Olarak Yaklaşım

Sonraki Yazı

Evlilik Güçlendirme Eğitim Programı

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir