SERİ PROGRAM: Ölüme Hayat Vermek

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

Ölüm ve Hayat Üzerine Tefekkür

“Hepimiz Ölümün Nişanlısıyız”
Cenap Şahabettin

Yaşamın sonu olarak bilinen ve ötelenen ölüm, aslında bir değişim anı ve farklı bir varoluş biçimidir.

Tarih boyunca en fazla merak edilmiş konulardan biri olan ölüm, hayatı da kapsayacak şekilde düşünülmüş ve tartışılmıştır. Doğu ve batı kültürlerinde ölüm değişik şekillerde ele alınsa da ortak temalarda buluşulduğu olmuştur. Doğu tasavvufi düşüncesine uygun olarak Sokrates hayatı ölümün bir çıraklık hali olarak görmüş, Platon ise ölümün bedendeki ruhun ideler âlemine geçebilmesi için bir köprü olduğunu ifade etmiştir.

Ölümün toplumsal yönüne ve yaşamsal önemine dikkat çeken “dünya ahiretin tarlasıdır” hadisine koşut olarak Heidegger, ölümün bütün hayatı kucaklayan bir olgu olduğunu ve eğer ölüm olmasaydı, “kaos” olacağını, insanın ancak ölüm düşüncesiyle bu kaostan kurtulacağını söyler. Voltaire ise “ölüm olmasaydı onu icat etmek zorunda kalırdık” der.

Başlangıçta hayat ve ölüm doğal olarak birbirini tamamlayan bir bütünün iki parçaları gibi bir anlama sahipken giderek ölüm, modern dünyada kaçılması ve korunması gereken bir olguya dönüşmüş ve ölümsüzlük bir ideal haline gelmiştir. Ölüme verdiğimiz anlam dünyaya bakışımızı da etkilemiş, yaşamsal pratiklerimizi, psikolojimizi, tıbba ve teknolojiye bakışımızı değiştirmiştir. Bu dönemde ölmek yaratana/sevgiliye kavuşturan bir araç olmaktan çıkmış bizi dünyadan, sevdiklerimizden ayıran zalim bir araca dönüşmüştür.

Hangi dönemi ele alırsak alalım ölüm üzerine düşünmek hayat üzerine düşünmekle eş anlamlı olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte bu yüzden Hazar Derneği olarak, bir başka açıdan “hayat”ı anlamak için “ölüm”ü mercek altına aldığımız yeni bir çalışmayı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Hayata daha derin bir tefekkürle bakmak isteyenleri bu programa davet ediyoruz. Ölüme dinlerin yaklaşımı, ölümün sosyolojisi, psikolojisi, felsefesi ve edebiyattaki yerini konuşacağımız programda, ölüm eşiği deneyimleriyle ilgili bir çalışmaya da yer veriyoruz.

Modern dönemin yeni konuları arasında da kendine yer bulan ölüm üzerinde düşünmek istiyorsanız, konusunda uzman hocalarımızın konuşmacı olacağı program tam size göre.

SEMİNER PROGRAMI

* Semavi ve Beşeri Dinlerde Ölüm ve Ötesi, Prof. Dr. İsmail Taşpınar

* Ölüm Eşiği ve Ölüm Kaygısı, Doç. Dr. Ali Ayten

* Edebiyatta Ölüm Teması, Yrd. Doç. Zeynep Kevser Şerefoğlu Danış

*Ölüm Felsefesi; Filozofların Ölümle İlgili Düşünceleri, Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı

* Ölüm Psikolojisi; Neyi Bırakamıyoruz; Ölümden Kaçışın Gerekçeleri, Prof. Dr. Faruk Karaca (katılamadı)

* Ölüm Sosyolojisi Nedir? Doç. Dr. Vehbi Başer

* Mutasavvıfların Ölüm Hakkındaki Düşünceleri, Prof. Dr. Süleyman Derin

 

Önceki Yazı

Artıları ve Eksileriyle Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi Programı

Sonraki Yazı

Mutasavvıfların Ölüm Hakkındaki Görüşleri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir