SERİ PROGRAM: Hazar’da Psikoloji Günleri

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

9 Ocak – 20 Mart 2010 tarihlerinde İstanbul Şehir Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Medaim YANIK hocamızın rehberliğinde “HAZAR’DA PSİKOLOJİ GÜNLERİ” adlı okuma programı gerçekleştirilmiştir.

8 hafta süren bu programımız esnasında  gerek hazırlık aşamasında  gerekse işleyiş sürecinde bizi yalnız bırakmayan ve rehberliğimizi yapan  Sayın Medaim YANIK hocamızın yanı sıra derneğimizde Prof. Dr. Işıl BARAL KULAKSIZOĞLU, Yard. Doç Dr. Elif ÇELEBİ ve Dr. Mustafa ULUSOY’u misafir etme ve değerli bilgilerinden istifade etme fırsatı bulduk.

Psikoloji biliminin tarihsel sürecini, düşünürlerin ve bilim insanlarının gayretlerini, Batı tarihi içinde doğup batı düşüncesiyle şekillenen modern bilim ve düşünce dünyasının batı dışı toplumları, toplumsal dinamikleri, bireysel düşünce ve yaşam pratiklerini  etkileyişini görmek; bu disiplinlerin kendi zihinsel dünyamızda ve davranışlarımızdaki izdüşümlerini fark edebilmek bizim için öğretici ve heyecan vericiydi.

Ufkumuzu ve bakış açımızı genişleten, bize farklı perspektiflerden pencereler açan, sadece öğrendiklerimizi değil arkadaşlarımızla dostane bir ortamı da paylaşma fırsatı veren bir seminerler dizisiydi.

Bu seminerler kapsamında Modern Psikoloji Bilimi’nin insanı ve insan davranışlarını anlama serüvenini teoriler, araştırmalar, uygulamalar ve değerlendirmeler eşliğinde geniş bir perspektiften okuyarak, dinleyerek ve tartışarak öğrenme süreci yaşadık, hayata ve insana bakışımıza değerli katkılarda bulunan hocalarımıza minnettarız.

Bu programda işlenen konular:

Bu çalışmada okunan kitaplar:
•    Modern Psikoloji Tarihi, Duane P. Schultz/ Sydney Ellen Schultz, 2001, KAKNÜS YAYINLARI.
•    Cesur Yeni Beyin, Nancy C. Andreasen, 2003; OKUYANUS YAYIN.
•    Duygusal Zeka, Daniel Goleman, Varlık Yayınları, Ocak 2001.
•    Travma Ve İyileşme, Judith Herman, LİTERATÜR YAYINLARI, 2007. (Orjinal Adı: Trauma and Recovery
•    Kişilik, Jerry M. Burger, Kaknüs Yayınları, 2006.
•    Psikoterapiler El Kitabı, Ataman Tangör, Ege Psikiyatri Sürekli Yayınları.
•    Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri, Irvin D. Yalom, REMZİ KİTABEVİ.

Not: Programın amacı ve yapılan çalışmaların toparlanarak sizlere sunumu, Psikolog Lütfiye Göktaş arkadaşımız tarafından gerçekleştirilmiştir.

 

Önceki Yazı

Psikolojik Travma

Sonraki Yazı

Psikolojiye Giriş

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir