Psikolojiye Giriş

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

 Doç. Dr. Medaim YANIK
“HAZAR’DA PSİKOLOJİ GÜNLERİ” nin ilk haftası olan 9 Ocak 2010 tarihinde İstanbul Şehir Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Medaim YANIK ile “Psikolojiye Giriş, Psikolojide Tarihsel ve Çağdaş Perspektifler” konulu ilk seminerimizi  gerçekleştirdik.

Seminerde Medayim hoca;

“Psikolojinin içerdiği konular nelerdir?

Psikoloji nedir, ne değildir?

Psikoloji ve Sosyal Bilimlerde Eleştirel Düşünce nasıl olmalıdır? “gibi soruların cevaplarını verdi.

Bir bilim olarak Psikolojinin doğuşu ve  geçirdiği aşamalar, Descartes, Locke, Berkeley, Hume gibi filozoflarla Psikoloji üzerindeki felsefi etkileri, Helmholtz, E. Weber ve Fechner’le Psikoloji üzerindeki fizyolojik etkileri, Wundt’un ve diğer Alman düşünürlerin Psikoloji biliminin ilk haline katkılarını gördük.

Hocamız;

Titchener’ın “Yapısalcılık” anlayışıyla ABD’ye taşınan psikolojiyi, “İşlevselcilik” akımına Darwin ve Galton’ın etkilerini, İşlevselciliğin ABD’de kuruluşu ve gelişmesini, daha sonra İşlevselciliğin mirası olarak Uygulamalı Psikoloji çalışmalarını anlattı.

Programın devamında; ABD’de psikolojinin uygulamalı kısmının nasıl ve neden daha çok teşvik edildiğini, Davranışçılık akımını, bilimsel çalışmalar adına harcanan çabaları, Gestalt Psikolojisinin ve Hümanistik Psikolojinin  ortaya çıkışını ve psikoloji tarihine katkılarını konuştuk.

Psikoloji bilimini etkileyen filozofların ve bilim insanlarının gayretlerini ve  yaşam öyküleriyle teorilerinin örtüştüğünü görmek etkileyiciydi.

Önceki Yazı

SERİ PROGRAM: Hazar’da Psikoloji Günleri

Sonraki Yazı

Felsefenin Tarihi Serüveni

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir