Kişilik

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:
 Doç. Dr. Elif ÇELEBİ 
“HAZAR’DA PSİKOLOJİ GÜNLERİ” nin 5. haftası olan 6 Şubat 2010 tarihinde İstanbul Şehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Elif ÇELEBİ ile “Duygusal Zeka ve Gelişim Sürecine Etkisi” konulu seminerimizi  gerçekleştirdik.
Jerry M. Burger’ın “Kişilik” adlı kitabı çerçevesinde program yaptık. Alandaki düşüncelere yön vermiş ve normal/anormal davranışlara ve psikoterapiye ışık tutmuş olan Freudian, neo-Freudian, kişilerarası ve hümanistik kişilik kuramlarına kritik bir bakış açısıyla incelemek, bu yaklaşımların yaşam boyu, sosyal ve kültürel bağlamda kişilik gelişimi sürecine katkılarını, bize sağladığı yararları konuşma fırsatı bulduk.
MMPI, Rorschah gibi testlerin kullanım alanları, bilimsel çalışmalarda korelasyon, neden-sonuç ilişkileri, testlerde geçerlilik ve güvenilirlik kavramlarının anlamları, kişilik teorilerinde “kategorileştirme”nin anlama açısından olumlu ve olumsuz yanları, ithal DSM kullanımı, bu alandaki eksikliklerin tamamlanması için yapılan kültürel psikoloji çalışmalarından örnekler, ayırıcı özellikler, danışan odaklı terapi ve etik ilkeler tartışıldı.
Önceki Yazı

Yaşlılık Psikolojisi

Sonraki Yazı

Duygusal Zeka

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir