Kadın Çalışmaları

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

Bu Kategoriyle ilgili Yazılar

Prof. Dr. Alev Erkilet ile “What is a Woman?” Belgeseli Söyleşisi – 8 Temmuz 2023

Amerikalı aktivist ve yazar Matt Walsh tarafından yapılan “What is a women?” belgeseli üzerine Prof. Dr. Alev Erkilet ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Cinsiyet, toplumsal cinsiyet, kadın olmak gibi kavramlar üzerine konuştuğumuz programın özetini aşağıdan okuyabilirsiniz.   Prof. Dr. Alev Erkilet Bugün MattWalsh’un “What is a Women”  belgeselinden hareketle toplumsal cinsiyet (gender) konusunu masaya yatıracağız. Malumunuz olduğu […]

Çocuk Evliliği/İstismarıyla Mücadele Çalıştayı – 14 Ocak 2023

14 Ocak Cumartesi günü derneğimizde Çocuk Evliliği/İstismarıyla Mücadele Çalıştayı’nı gerçekleştirdik. Çalıştaya Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı’ndan uzmanlar, akademisyenler, alanda görev yapan yargı mensupları, avukatlar ve konu ile ilgili sivil toplum kuruluşları katıldı. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Kurucu Başkanımız Ayla Kerimoğlu çocuk ve evlilik kelimelerinin yan yana telaffuz edilmesinin bile psikolojik ağırlığı yeterince fazlayken bu olgunun […]

Film Okumaları / Cesur Filmi

Hazar Kadın Çalışmaları Komisyonu olarak Ramazan Bayramı’nın 3. gününde Brave /Cesur filmini izleyip zoom üzerinden film kritiği gerçekleştirdik.

Kadın Gündemi Tartışmaları

Kendi gündemimizi kendi hızımızda gözden geçirmeye, sizleri beyin fırtınasına davet ediyoruz. İki haftada bir Cuma günleri öğleden sonraları gerçekleştireceğimiz kadın gündemi tartışmalarında kendini itikatta-amelde ya da gönülde Hazarlı hisseden herkesi bekleriz.

Osmanlı’da Kadın Hareketleri

Uzun zaman Osmanlı kadınına ‘Oryantalist’ bir gözle baktık. Bu oryantalist okuma biçimi bize, ‘Batı’da kadınlar özgürlüğünü elde etmişken, Osmanlı’da kadınlar harem hayatına mahkûm edilmiştir. Kadınlar ikinci plandadır.’ diyor.

Önceki Yazı

İslami Kadın Hareketi: Özel Yaşam Alanından Kamusal Alana Müslüman Kadın

Sonraki Yazı

Modern Siyaset Düşüncesinde Kadın ve Sivil Toplum

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir