Kadın Çalışmaları

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

Bu Kategoriyle ilgili Yazılar

Kadın Gündemi Tartışmaları

Kendi gündemimizi kendi hızımızda gözden geçirmeye, sizleri beyin fırtınasına davet ediyoruz. İki haftada bir Cuma günleri öğleden sonraları gerçekleştireceğimiz kadın gündemi tartışmalarında kendini itikatta-amelde ya da gönülde Hazarlı hisseden herkesi bekleriz.

Osmanlı’da Kadın Hareketleri

Uzun zaman Osmanlı kadınına ‘Oryantalist’ bir gözle baktık. Bu oryantalist okuma biçimi bize, ‘Batı’da kadınlar özgürlüğünü elde etmişken, Osmanlı’da kadınlar harem hayatına mahkûm edilmiştir. Kadınlar ikinci plandadır.’ diyor.

Modern Siyaset Düşüncesinde Kadın ve Sivil Toplum

Kadın erkek eşitsizliği modern zamanların ortaya çıkardı bir sorundur. Bugün, ana hatlarıyla batıda kadın hareketi nasıl ortaya çıktı, bunu sağlayan tarihi koşullar nasıldır, bu hareketin söylemleri nelerdir konuları üzerinde duracağız.

Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi

…şiddet sorunu kadınla birlikte aileyi, çocuğu, engelli ve yaşlıları da içine alan bir insanlık sorunudur. Hak ve adalet yerine gücü esas alan her ilişki biçimi kaçınılmaz olarak şiddete varan sonuçlar doğuruyor. Şiddet, kadının yaşama, kendini güvende hissetme, eğitim, iş ve sosyal hayata katılma gibi haklarını ve aktivitelerini elinden alan bir olgu.

Müslüman Kadınlar Zirvesi Malezya

Adil olmayan ekonomik paylaşım, emperyal güçlerin işgali ve zulmü, insan hakları ve kadın hakları ihlalleri, çevre sorunları gibi pek çok alanda alternatif söylemlere ihtiyaç var. Müslüman kadınlar bunun için bir umut olabilir, alternatif söylemleriyle dünyanın yeni aktörleri haline gelebilirler. Parçalanmış islam dünyasını ve dünya müslümanlarını bir araya getirecek politikalar…

Avrupa’da Kadın Olmak; Riskler, Fırsatlar, Kazanımlar

Aydınlanma çağıyla kilise baskısından bağımsızlaşma idealiyle yola çıkan batılı insan aklın merkezde olduğu bir dünyanın bunu sağlayacağına inandı. Dünya cennetti olsa olsa bu anlayışın oluşturduğu evrende gerçekleşebilirdi. Batıda başlayan modernleşme süreci biraz küreselleşmenin etkisi biraz kültür emperyalizmi sayesinde bütün dünyaya yayıldı. Artık modern olmak bir tercih değil zorunlu bir süreçti. Büyük bir heyecanla başlayan bu […]

Önceki Yazı

Müslüman Kadınlar Zirvesi Malezya

Sonraki Yazı

Cinsel İstismar Önergesi

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir