SERİ PROGRAM: Dönemi ve Katkılarıyla İmam Gazzali

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:
 
Düşünceleri ve hayatıyla İslam Dünyasına büyük hizmetler vermiş olan İmam Gazzali’yi anlamak, anlatmak ve özellikle doğru değerlendirebilmek için onu yetiştiren ortamı ve fikirleri ana hatlarıyla da olsa bilmek ve kavramak gerekir. Bu gereklilikten hareketle, İmam Gazzali üzerine mesai harcayan hocalarımızla zaman zaman periyodik dersler yapıyoruz.
Prof Dr. Mustafa Çağrıcı Hocamızla başladığımız dersler, İmam Gazzali’nin yaşadığı dönemin tarihi arka planını, kültürel zeminini ve dünyamıza katkılarını anlama noktasında faydalı oldu.
İmam Gazzali; İslam Bilim ve Düşünce Tarihinin kendi dönemine kadar olan serüvenini, o dönemde yaşanan temel kitlesel sorunları, inanca ve ahlaka dair problemleri sorgulamış ve çözümler üretmiştir. Bu noktada bize rehber olmuş, ümmetin derdini dert edinip bugünün problemlerine çareler bulma konusunda yol göstermiştir.  
Derslerin özetleri, gerek hocamızın konuşması esnasında tutulan notlardan gerekse kendi yazdığı eserinden alıntılarla hazırlanmıştır.
Muhalifliği, eleştirileri ve önerileriyle dersimizin konusu olan İmam Gazzali’yi, yakından tanıma fırsatı verdiği için Hazar Derneği olarak Hocamıza teşekkürü borç biliriz.

 

1. Gazzali Dönemine Kadar Siyasi, İlmi ve Fikri Gelişmeler 

2. Hayatı, İlk Müderrislik Dönemi ve İnziva Dönemi 

3. İkinci Müderrislik Dönemi ve Sonrası 

4. Fıkıhtaki Yeri ve Katkıları 

5. Kelam İlmindeki Yeri ve Katkıları 

6. Gazzali ve Felsefe 

7. Gazzali ve Tasavvuf 

8. Gazzali’de Ahlak ve Eğitim 

 

Önceki Yazı

Gazzali Dönemine Kadar Siyasi, İlmi ve Fikri Gelişmeler

Sonraki Yazı

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelenin Yeni Adı: WO / MEN FOR WOMEN

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir