Relief International ile Somatik Ağrı ve Stres Programı 12 Eylül – 26 Eylül – 10 Ekim 2023

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

Relief International ile ortak gerçekleştirdiğimiz üç haftalık programda fizyoterapist Süheyla Ece Kırat ve psikolog Sümeyye Meylani Topalca ile beraberdik.

Programın ilk haftasında fizyoterapistimizden ‘Strese bağlı Gerilim Tipi Baş Ağrısı’, psikologumuzdan ise ‘Stres ve Beden İlişkisi’ konularını egzersizler eşliğinde öğrendik. Amaç katılımcıların strese bağlı baş ağrısını ayırt edebilmesinin sağlanması ve psikoloji ile ağrı arasındaki ilişkiye dair farkındalık kazanmaktı. Baş ağrısında gevşeme egzersizleri ve nefes egzersizleri katılımcılarla birlikte uygulandı.

İkinci haftada fizyoterapistimiz ‘Strese Bağlı Yaygın Vücut Ağrısı’ konusunu, psikologumuz ise ‘Sempatik ve Parasempatik Sinir Sistemi ile Beden Ağrısı İlişkisi’ konusunu aktardılar. Core stabilizasyonu ve Mindfullness egzersizleri pratik edildi. Amaç somatik ağrıları tanımak ve bunlara yönelik Mindfullness egzersizlerini öğrenmek, psikoloji ile beden ağrısına yönelik farkındalığı arttırmaktı. Mindfulness ve Core Stabilizasyonu egzersizleri ile katılımcılar dayanıklılıklarını artırmayı amaçladılar.

Üçüncü ve son haftada ise ‘Güne Zinde Başlamak’ ve ‘Stres ve Zindelik İlişkisi’ konuları ele alındı. Amaç katılımcıların uyku öncesi ve sonrasında gündelik yaşamda zindeliklerini arttırmaktı. Katılımcılara uygun uyku pozisyonları, uyandıktan sonra yatak içinde yapılabilecek egzersizler, sağlıklı uykunun tanımı, stres ve uyku ilişkisi gibi konular aktarıldı.

 

 

 

Önceki Yazı

Gazze Katliamı Ve Umudu Yeşerten Çocuklar – 28 Ekim 2023

Sonraki Yazı

Öğr. Gör. Özlem Özer Tuğal ile Sanatla Terapi Atölyesi – 7 Ekim 2023

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir