SAMW Yetkililerinin Ziyareti

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

Belçika’dan Bir Sivil Toplum Kuruluşu “SAMW”

29 Eylül 2003

Belçika gibi çok kültürlü bir toplumda yabancı kökenli kadınların hukuki haklarını savunan ve onların eşit katılımı için destek veren bir sivil toplum kuruluşu; SAMW.

 29 Eylül günü hem sivil toplumlar arası bilgi alışverişinde bulunmak hem de Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarını daha yakından tanımak amacıyla gerçekleştirdikleri Türkiye seyahatinde SAMW grubunu, Gökkuşağı İstanbul Kadın Platformu (GİKAP)  üyesi kadın STK’lar olarak   Haseki Bayrampaşa Külliyesinde  ağırladık.

Samw Yönetim Grubu üyesi Birsen Taşpınar, bir benzerini Fas’ta gerçekleştirdikleri bu gezilerin kadın dernekleri arasında ortak  bir dinamizm oluşturmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  İlişkilerimizdeki devamlılığın sağlanması, ortak faaliyet alanları oluşturmak gibi hedefler  doğrultusunda yaptığımız bilgi alışverişi, hoş sohbetler ve bahçedeki yemek faslından sonra sona erdi.


SAMW Derneği Türkiye Seyahatinin Amacı Şöyle Açıkladı;
Yabancı kız ve kadınları destekleyen (SAMV) derneğinin oluşturduğu bu seyahatin önemli amaçlarından bazıları şunlardır:

Bir yandan çalışma yöntemleri hakkında bilgi alışverişinde bulunma, kadın derneklerini tanıma ve bilgi edinme. Öte yandan ortak noktalarda birlik ve beraberlik içinde çalışma zemini hazırlama.

Aynı projeyi bu dernekle, Fas’ta da gerçekleştirdik.  Bu tecrübe bize sunu öğretti ki: buradaki derneklerle Fas kadın derneklerinin birlik ve beraberlik içinde çalışmaları, bilgi alışverişinde bulunmaları göçmen gruplarına önemli bir güç kazandırmakta.

Bu bilgi alışverişinde önemli noktalardan biri de kadınların kendi seçim özgürlüğünü nasıl kazanabildiklerini fark etmeleridir.

Bu seyahatimizle öncelikle Belçika’daki ve Türkiye’deki kadınları  “empowerment”’ konusunda güçlendirmek ve eşit haklar konusunda bilinçlendirmek istiyoruz.


Samv -Yönetim Grubu Üyesi
Birsen Taşpınar

Önceki Yazı

Belçika’dan Ella Derneği’nin Ziyareti

Sonraki Yazı

Kevser Derneği Üyeleri Derneğimizi Ziyaret Etti

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir