Teori ve Pratiğiyle Yahudilik ve Hristiyanlık

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

 Hans CHABRA – Dr. Kürşat DEMİRCİ

1995

“Okuma programının dinler tarihi bölümünde Kürşat Demirci’yle, Yahudilik ve Hıristiyanlığın dünü ve bugünü üzerine program yaptık.

Kürşet bey Yahudilikle ilgili bölümde; Yahudilik tarihi, YahudilerdeTanrı inancı, peygamberleri ve peygamberlerin Tanrı ile yaptığı varsayılan anlaşmalar, Yahudilerin kutsal kitapları, mezhepleri ve mezhepler arası farklılıklar üzerinde durduktan sonra vaad edilen topraklar ile Yahudi psikolojisi, Yahudilerin dünyaya emanet ettiği kavramlar v.b konular üzerine konuştu.

Hıristiyanlıkla ilgili bölümde ise; Hıristiyanlığın tarihi, Yahudilikle ilişkisi, kitapları, İncil’in yazılış tarihi, Barnaba İncili, teslis inancı, bu inanca göre Hz. İsa’ya biçilen rol ve Hz. İsa’nın dünyaya geliş nedeni, çarmıha gerilişi, vaftiz olayının mantığı, Pavlus’un Hıristiyanlıktaki rolü, Hıristiyanlıktaki mezhep ve akımlar, ahiret inancı, misyonerlik faaliyetleri, Yahudi ve Hıristiyanlar arası savaşlar v.b. konular işlendi.

Ayrıca Marmara Üniversitesi öğretim görevlisi Amerikalı Protestan  Hans Chabra ile  Protestanlık pratiği ve Protestanların İslam’a bakışları hakkında bilgi aldık.”

Not: Programın özeti, ders esnasında alınmış notlar üzerinden yapılmıştır. 

Hazırlayan:  Gülçin Karabulut

Önceki Yazı

İslam Tarihi

Sonraki Yazı

Abdülhamit Dönemi Değerlendirmeleri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir