Duvarları Arkası Belgeselinin Galasına Katıldık

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:
21.09 .2006

Duvarların Arkasında; belgesel ve kitap tanıtım gala programı için belgeselin proje sorumlusu Ayşe Böhürler’den gelen davet metni oldukça etkileyiciydi.

“2004… Kış… Aralık…Kar yüklü bulutlar geziyordu şehrin üstünde yola çıktığımız gün… İki yıl süren yolculuğumuzun ilk durağı Umman’da sıcacık güneşle karşılandık.  Sıcak çöller geçtik.

Makam odalarında, bedevilerin çadırlarında, mülteci kamplarında, gökdelenlerde soluklandık… 3 kıta, 13 ülke, 30 şehir gezdik. Tam 200 kadına sorular sorduk “.
Ve şimdi uzun hazırlıkların ardından karşınızdayız. Duvarların arkasında saklı olmayanların, kadınların hikayesini siz de merak ediyorsanız sizi Aya İrini’deki tanıtım kokteylimize  bekliyoruz”…

Evet 3 kıta, 13 ülke, 30 şehir ve tam 200 kadın… Ayşe Böhürler bu çalışmasıyla daha önce yapılamayanı, cesaret edilemeyeni yapıyor ve İslam Dünyasına kadın üzerinden bakmayı çeşitliliğini ve renkliliğini bizlere göstermeyi hedefliyordu.

Galada belgesele dair anlattıkları belgeselin bir arşiv niteliğinde olacağını göstermekteydi. Böhürler, belgeselin sınırları dışına çıkan pek çok detaya da kitapta yer verildiğini söyleyerek çalışmanın hacmine de işaret etmiş oldu.

Gala siyaset, medya ve akademik camiadan pek çok seçkin kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Önceki Yazı

Heinrich Böll Derneği Cinsiyetler Arası Demokrasi toplantısına katıldık

Sonraki Yazı

İslam Dünyası STK’lar Birliği Aile Çalıştayına Katıldık

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir