Öncü Kadınlar Öncü STK’lar

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:
Öncü STK’lar Toplantısına Katıldık
25 Kasım 2015
Öncü Kadınlar Öncü STK’lar Projesi; İstanbul Kadın ve Kadın Kuruluşları Derneği (İKADDER) ve Gökkuşağı İstanbul Kadın Kuruluşları Platformu (GİKAP) işbirliği ile geçtiğimiz ay hayata geçirilmiştir. Projenin ilk semineri 25 Kasım 2015 tarihinde HEKVA da gerçekleşmiştir. İki oturum olarak düzenlenen buluşma gününe, Hazar Derneği’ni temsilen  Vildan Yabanigül Ay katılmıştır.
Açılış konuşmasını  İKADDER Başkanı Funda Ozan Akyol gerçekleştirerek,  proje hakkında bilgi tebliğinde bulunmuştur. Program, İstanbul Üniversitesi’nden Yrd. Doç, Dr. Lütfi Sunar’ın ‘Türkiye’de İslami STK’ların Değişimi’ başlıklı konuşması ile devam etmiştir. İnteraktif geçen seminerde Lütfi Sunar bu değişimi dört başlık altında toplayarak, sivil toplumun ülkemizde oluşum ve gelişimini kronolojik olarak özetlemiştir.

Projenin amacı; geleceğin dünyasını inşa eden kadınların sivil alanda aktif rol almalarını sağlamak ve kadın STK’ların kapasitelerini yükseltmektir. Proje süresince gerçekleştirilecek seminerlerde kadın ve aileye yönelik faaliyetlerde bulunan STK’lar arasında iletişim birliği sağlanacaktır. Ayrıca toplumsal sorunlara ortak çözüm bulmak ve deneyim paylaşımına katkı sağlamak hedeflenmektedir. Projeyle hedeflenen; İstanbul’da faaliyet gösteren kadın STK’lar arasında düzenli iş birliği ve istişare zemini oluşturmak, aynı zamanda faaliyet gösteren bu STK’lardan 100 temsilciye ulaşıp dijital bilgi akışı ortamları kurarak kalıcı diyalog oluşturmaktır.

On ay süresince devam edecek projede her ayın son Çarşamba günü, alanında uzman bir konuşmacı tarafından, belirlenen konu çerçevesinde seminer gerçekleştirilecektir. Seminer içerikleri; STK’ların kurulması-yönetilmesi, sürdürülebilirlik ve profesyonel ekip oluşturma, gönüllülük ve yönetim ilkeleri, karar alma süreçlerine katılım, lobicilik ve etkili sosyal medya kullanımı gibi başlıklar altında oluşturulacaktır.

Vildan YABANİGÜL AY
Önceki Yazı

Belçika’da Şiddete Uğrayan Kadınlar Anlatıyor

Sonraki Yazı

İlerleme Temelinde Değişim

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir