Kur’an’da İnsan Tipleri ve Davranışları

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:
 Dr. H. Emin SERT 
Sn. Hüseyin Emin Sert’le kitabındaki konular üzerine bir program yaptık. Vaktin kısıtlı olamsı sebebiyle kitabında yer alan tüm konu başlıklarının hepsine gereği gibi yer veremedik. Fakat özetle ifade edecek olursak program şu çerçevede gelişmiştir:
 
“İnsan davranışları üzerine tahliller yaparken sosyal bilimlerden istifade etmiş ve Kur’ani perspektiften değerlendirmelerde bulunmuştur.
 
Hocamız konuşmasına; İnsana okunması ve ibret alması için sunulmuş olan İlahi kitap, kainat kitabı ve insan kitabı olmak üzere üç tür kitaptan ve bunlara dair ne tür okumalar yapmamız gerektiğinden bahsederek devam etmiştir. İnanan insanları şekillendirmede ayetlerin etkili olduğunu örneklerle anlatmıştır.
İnsan tiplerinin oluşumunda İslam kültürünün etkilerine değinmiş, kültürel unsurların olumlu ve olumsuz özelliklerine yer vermiştir.
 
Programın devamında bilgi-iman ve davranış uyumunun nelere bağlı olduğunu ve önemini anlatmıştır. Bu bağlamda fıtrata değinmiş, değişecek ve değişmeyecek yönleri üzerinde durmuştur.”
Not: Programın özeti, konuşma esnasında alınan notlar üzerinden yapılmıştır. 
Hazırlayan: Şule Günaydın
Önceki Yazı

Nazari Akıl, Nefs-Ruh-Beden

Sonraki Yazı

Ibn-i Sina Felsefesinde İnsan ve Alemdeki Yeri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir