“Halk orduya darbe yaptı”

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

15 Temmuz gecesi televizyonu kapatmış, çocuklarımla güzel bir sohbet yapıyorduk. Bir telefonla askerlerin köprüyü kapattığı haberi geldi ve ekrana kilitlendik. Neler olduğunu anlamaya çalıştık. Darbe olacağı hiç aklıma gelmemişti.

12 Eylül ve 28 Şubat’ı yaşamış birisi olarak tekrar aynı senaryoyu izleme ihtimalini aklıma dahi getirmemiştim. Biraz sonra herşey yoluna girer umudu vardı. Sanki bir oyun izliyordum. Başbakanın “bu bir darbe kalkışmasıdır” sözü de inandırıcı gelmedi. Bir rüya gibiydi. Bir süre şok olmuş gibi ekranlara öylece baktım. Eski darbelerde yaşadığımız sokağa çıkma yasakları, kovulmalar, eylemler, açlık grevleri, açığa alınmalar, sürgünler, hakkımızda açılan davalar, ellerimizden alınan haklar bir film şeridi gibi geçti gözümün önünden.

Spikerin bembeyaz rengi, donuk ve korkmuş yüz ifadesi, kesik kesik darbe bildirisini okuması bizi de olduğumuz yerde dondurmuştu.
‘Bir şeyler yapmalı ama ne?’, derken Cumhurbaşkanının sokaklara çıkın çağrısıyla hazırlanmaya başladık. 13 yaşındaki kızım ağlamaya başladı “şimdi ne olacak, darbe nedir, bizi öldürecekler mi” diye sordu. O tedirgin ve panik halimizi ezan ve salâları duymak sakinleştirdi. Sanki gökyüzünün kapıları açılmıştı. Ruhları sükûna erdiren, arındıran, manevi olarak güçlendiren Ezan ve Salâlarla ötelerin ötesinden destek aldığımız hissi bizi daha da güçlendirdi. “1960 darbesindeki halk yok artık haydi meydana gidiyoruz”diyerek namaz kılıp çıktık hep beraber. Kâğıthane meydanına her sokaktan insanlar akın ediyordu. Çöp kamyonları, otobüsler yolları kapattı. Bir grup, AKOM’a gitti. Türkiye sokağa dökülmüştü. Çatışma ve şehit haberleri geliyordu. Varlığıyla övündüğümüz, gücüyle düşmanlara korku saldığımız askerlerimizinhalkımızın üzerine ateş edeceğini hiç beklemiyorduk ama her geçen dakika şehit sayısı arttı.

Meclisin bombalandığı haberi, moralimizi daha da bozdu. Büyük bir gürültü ve hızla, binaları sarsarak üzerimizden uçak geçtiğinde, camide namaz kılıyordum. Meydandaki insanlar çığlıklarla etrafa kaçıştılar. Dualar ediliyor, hep bir ağızdan tekbirler söyleniyordu. Sanki bir Hollywood filminin içindeydim ve biraz sonra film bitecek ve iyiler kazanacaktı.

O gece bir tarih kitabının sayfaları arasında hissettim kendimi. Türk tarihinde hiç rastlanılmamış olaylara şahitlik ediyordum. Kendimi çok güçlü hissettiğim zamanlardan birisiydi o saatler.

Meydanlarda halk darbenin gücünü bir kez daha; darbe de, halkın gücünü ilk defa görüyordu. Halk orduya darbe yaptı. Türkhalkı o gece ve sonraki gecelerde bir destan yazdı.Toprak parçasının nasıl vatana dönüştüğünü bütün insanlara uygulamalı gösterdi.
Rabbim bir daha böyle olayları milletimize yaşatmasın.Başımıza gelen olaylardan ders çıkararak geleceğe sağlam adımlarla ilerlemeyi, Kur’an ve Sünnetin ışığından ayrılmadan Hak ve Adalet yolunda yürümeyi nasip etsin.{jcomments on}

Hazırlayan: Şehri ZENGİN
Önceki Yazı

Gaziantep Düğün Yeri Taziye Ziyareti

Sonraki Yazı

“İkinci Köprüye doğru geçen tankların çıkardığı gıcırtılı ses…”

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir