Kadın Buluşmaları – Batman Ekim 2004

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:
Kadın Buluşması V,   BATMAN 1-2-3 Ekim 2004
Kadın Buluşmalarının beşincisini Batman’ da gerçekleştirdik. ‘Uzaklar Yakın Olsun’ sloganı ile hazırlanan toplantının, bizim için farklı tecrübe ve deneyimlere kapı açtığını  öncelikle belirtmek gerekir.
Türkiye kadınlarının buluşmasını, tanışmasını, bilişmesini ilke edinen ‘Kadın Buluşması’ toplantılarının Batman ayağında Batmanlı kadın özelinde Güney Doğulu Kadını tanımaya, dertlerini, sıkıntılarını anlamaya çalıştık. Çünkü bizler bu ülkenin kadınları olarak, ortak sorunlarımıza ortak çözümler bulabilmek için bir araya gelmenin zorunluluğuna inanıyoruz.
Çok sıcak, samimi bir oramda geçen buluşmada yeni dostluklar oluştu, daha önceki buluşmalarda tesis edilmiş dostluklar ise pekişti.
Gerek Batman’dan gerek Güney Doğudan geniş bir katılımın olduğunu sevinerek müşahede ettiğimiz toplantının birinci günü tanışmaya ayrılmıştı. Ve bizler böylelikle arkadaşlarımızı tanıdık, katılımcı profilinin çeşitliliğini gördük. Ayrıca toplantıya katılan STK’lar da çalışma alanlarını, faaliyetlerini, anlattı.

Kadın Buluşmasının ikinci gününde bölgedeki  kadın sivil toplum kuruluşları, bölge kadınları için yaptığı çalışmaları aktardı. Bu çerçevede;
–    KDM (Kadın Dayanışma Merkezi),
–    Eğitim Gönüllüleri Vakfı,
–    Güneydoğu Kadın Kültür Platformu,
–    Hanımlar Kültür Vakfı,
–    Çatom (Çok Amaçlı Toplum Merkezi),
–    Uçan Süpürge,
–    Mazlum-der’ in bölgeye dair kanaatlerini, bölge için yaptıklarını öğrenme imkanına kavuştuk.

Ayrıca;
–    İstanbul’dan katılan Dr. Yıldız Tanrıseven KASAD (Kadın Sağlıkçılar Girişim Grubu) adına ‘Kadın Üreme Sağlığı, Kadın Sağlığı ve Doğum Kotrolü’ isimli sunumunu yaptı. Sinevizyon Gösterisinin olduğu sunum sorulu cevaplı bölümle devam etti.
–    İstanbul’dan Ayşe Sula ve Havva Sula ( Hayat Sağlık Vakfı) ‘Yaşama Hakkı ve Kürtaj’ konulu sunumlarını sinevizyon eşliğinde gerçekleştirdiler.
–    Av. Fatma Benli (Hukukçu Hanımlar Der.) ‘Medeni Kanun ve Türk Ceza Kanunundaki Son Değişikliklerin Kadınlar Üzerindeki Muhtemel Etkileri’ konulu çalışmasını bizlerle paylaştı.

Serbest Gündem başlığı altında;
–    Hidayet Şefkatli Tuksal ‘Hz. Peygamber ve Kadınlar’ konulu Çalışmasını aktardı.
–    Emine Şenlikoğlu ise ‘Hurafelerle Kadının Sıkıştırılması’ konusundaki sunumunu yaptı.

Hasankeyf , Midyat ve Mardin gezisi  Kadın Buluşmasının
üçüncü gün programı idi. Rehber eşliğinde Hasankeyf’i, gezdik, Midyat’taki Taş evleri, Süryanilerin üç büyük merkezinden biri olan Deyrul Umur Manastırını ve arkasındanda adeta yaşayan bir masal şehri olan Mardin’i gördük. Buluşmanın nihayetinde evlerimize iyi intibalarla ve tekrar gidip görmek üzere yeni planlar yaparak döndük.

Önceki Yazı

Kadın Buluşmaları – İstanbul Mayıs 2004

Sonraki Yazı

Kadın Buluşmaları Afyon Mayıs 2005

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir