Hadis Usulü

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

Doç. Dr. Ali AKYÜZ 

Hadis konusu önemli ve bir o kadar da hassas bir konu olduğu için ayrıntılı ve uzun soluklu programlar yapma ihtiyacı hissettik. Yanlı ve yanlış kanaatlere varmaktan imkanlarımız elverdiğince kaçınmaya çalıştık. Diğer konulara nazaran bu konu hakkında daha fazla okumalar ve programlar yapma gerekçemiz de buydu.

Prof. Dr. Lütfü Çakan’ın ‘Hadis Usulü’ kitabını okuduktan sonra hadislerle münasebet usulümüz hakkında bilgilerimizin pekişmesi için Doç. Dr. Ali Akyüz hocamızı davet ettik. Aynı zamanda hocamızın fikir ve değerlendirmelerinden de istifade ettiğimiz toplantı, -bir kısmını kendi ifadelerimizle bir kısmını da hocamızın ifadeleriyle aktaracak olursak- kısaca şu çerçevede geçti:

 

 “Hadis usulü; kimden, neyi, nasıl öğrendin? sorularını cevaplandırmak üzere geliştirilmiş bir ilim dalıdır. Bu sorulara verilecek cevaplarla hadis ilminde sağlam ilerlemek mümkündür. 

‘Kimden‘ sorusuyla hadis rivayet eden kişinin hayatın tüm alanlarında güvenilir olup olmadığı titizlikle sorgulanır, araştırılır. Neyi’ sorusuyla hadis metni üzerine detaylı çalışma yapılır ve Kur’an’ın maksadına paralel olup olmadığına bakılır. ‘Nasıl’ sorusuyla rivayet eden kişilerin hadisi hangi yollarla bir sonraki kişiye ulaştırdığı araştırılarak, hadislerin sıhhat dereceleri ortaya çıkartılır. Bu sağlamayla hadislerin günümüze kadar geliş yolları ortaya çıkar.”

Hocamız konuşmasının devamında; Hadis rivayetinde aranan şartların neler olduğu, metin ve senet yönünden hadisler, hadislerin dereceleri ve nasih-mensuh konularını uzun uzun anlattı.

Hadislerin bize ulaşmasında emeği geçen kişilerin güvenilirliği ve geliş yollarının araştırılması üzerine yapılan çalışmalar gibi hadis metinleri üzerinde bir çalışma yapılmış mıdır? sorusuna “tarihte bu gibi çalışmalar çok olmuştur. Konularına göre hadis derlemeleri buna örnek olarak verilebilir” diye cevap verdi.

Sünnet ve hadis konularını detaylı ele aldığımız programlardan biri olan usul konusunu da böylece bitirmiş olduk.

Not: Programın özeti, toplantı esnasında alınan notlar üzerinden derlenmiştir. 

Hazırlayan: Özer Çelebi

 

Önceki Yazı

Vahiy Akıl Dengesi Açısından Sünnet

Sonraki Yazı

Yasa Koyucunun Maksatları

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir