Cumhuriyet Tarihinin Görünmeyen Yüzü / Yakın Tarih Okumaları

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

Gülşah KARABULUT 

2009

“Hazar grubu olarak cumhuriyeti tanıklarından dinlemek için yola çıktık ve on kitaptan oluşan bir okuma listesi ile dönemin içine girip yaşanan süreci daha yakından müşahade etmek istedik.

Objektif bir tarih yaklaşımının dışında kişilerin kendi düşüncelerini, yaşadıklarını kendi pencerelerinden aktardığı hatıratlar bir tarihi dönemi anlamlandırmada yoldaki izlerdendir.

Bu nedenle biz de haftada bir gün tarihe meraklı arkadaşlarımızla bir araya gelerek gerçekleştirdiğimiz programlarımızda on haftanın sonunda on kitabı bitirmek suretiyle yakın tarihimize büyüteç tuttuk. Amacımız cumhuriyeti inşa eden ve cumhuriyeti yaşayan kuşakların anılarından yola çıkarak dönemi anlama çabasıydı. Falih Rıfkı Atay’ın “Çankaya” adlı kitabı yahut “ İsmet İnönü’nün Hatıraları” gibi dönemi şekillendiren bir siyasinin yaşadıkları ve tarihe düştüğü notları görmenin yanında, Karadeniz’de yaşayan ve cumhuriyetin etkisini kendi hayatında hisseden  tanıkların anılarına da “Omzumda Hemençe” adlı kitapla şahit olduk.

Farklı pencerelerden bakarak dönemi anlamaya yönelik hedefimizi gerçekleştirme adına bir adım attığımızı düşünüyoruz. On haftalık programın sonunda geçmiş yıllarda edindiğimiz bilgilerin dışında bir tarihe de ulaşmış olarak programımızı nihayetlendirdik.”

Programı sunan ve özeti hazırlayan arkadaşımız Gülşah Karabulut’a teşekkür ederiz.

Önceki Yazı

Tarihin Siyam İkizleri; Türkler; Kürtler ve Medya

Sonraki Yazı

Batı İktisat Tarihi

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir