Beyin Mucizesi

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

Prof. Dr. Nevzat TARHAN 

“İnsan beyni 1,5 kg lık bir mucizedir. 140 milyar hücre ihtiva eder. Bir hücrenin diğer hücre ile bağlantısı 5-10 bin kadardır ve sürekli iletişim halindedirler.

Beyin kendini yenileme yeteneğine sahip değildir. Diğer beden hücreleri yenilenip değişirken beyin için tek yol kapasiteyi arttıracak beyin eğitimidir.
İnsan beyni elektriksel ve kimyasal ileti ile çalışan biyolojik bir bilgisayardır. Hafıza hard disk, zekâ mikro işlemci, programda bizim kişiliğimiz ve ruhsal yapımızdır. Elektronik devrelerden oluşan hafızamız o kadar büyük bir kaptır ki orada bilgileri doğru sınıflandırmazsak biz kullanmayı bilmediğimiz için unuttuğumuzu düşünürüz.

Kaza ile veya ameliyatla beynin ön alın bölgesi çıkarılan kişilerde planlama, karar verme, sosyal kurallara uygun davranma yetilerinin kaybolduğu bilinmektedir. Ayrıca beynin orta bölümlerinde yer alan “Amigdale” denilen badem büyüklüğündeki alanın cerrahi olarak çıkarıldığında kişinin olaylarla ilgili duygusal boyutunu unuttuğu ve duygusal körlük oluştuğu yeni bilimsel bulgulardır. Depolanmış duygular insanın hayatında zihinsel rehberlik yapan sevk edicilerdir. Bir insanı  sigaradan vazgeçirmede için onun depolanmış duygularını bilip harekete geçirmek sonuç aldırır.

Modern Batı felsefesi akılla duygunun birbirinden farklı şeyler olduğunu savundu. Descartes  ile başlayan Kartezyen sistem aklı tek yol gösterici olarak sundu. Akılla duyguları karıştırmamak olarak özetlenen bu tez gerçek yaşamda ve beyinin nasıl çalıştığı anlaşıldıkça sarsıldı. İnsanın biriktirilmiş duygularının, hayal kurma, karar verme, plan yapma, iletişim kurma, harekete geçme ve kararları uygulamada kişisel rehberlik yaptığı yönünde görüşler gittikçe doğrulanmaktadır.

Beynimiz ağırlık olarak vücudun %2 si olduğu halde vücuda gelen oksijenin % 20’sini şekerin büyük bölümünü tükettiği bugün bilinmektedir. Oksijen oranı şehir atmosferinde %18-19’ a düşmektedir. Doğal ortamda % 20-21’dir. O halde beynin birinci koruması bol oksijenli doğal yaşama önem vermektir. Çevre kirliliği hafıza zayıflamasının ilk sorumlularındandır. Temiz hava beyin sağlığı için ilk şarttır.”

Not: programın özeti, notlar üzerinden derlenmiştir.

Hazırlayan: Özer Çelebi

 

Önceki Yazı

Etnomüzikoloji

Sonraki Yazı

Kişilik Bozuklukları

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir