Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın düzenlediği Sivil Toplum Buluşmaları’na katıldık.

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

7 Ekim 2021

7 Ekim Perşembe günü Ankara’da gerçekleştirilen Sivil Toplum Buluşmalarına Derneğimizi temsilen Başkanımız Songül Ertem ve Kurucu Başkanımız Ayla Kerimoğlu katıldı. Strateji Geliştirme Başkanı Hasan Basri Alagöz’ün sunumu ile başlayan toplantının açılış konuşmasını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık gerçekleştirdi.

Yanık, açılış konuşmasında, sivil toplum çalışmalarının Türk kültür ve medeniyetinin hiç yabancı olmadığı bir alan olduğunu ifade ederek, “Bizler, yüzlerce yıllık vakıf kültürü sebebiyle sivil toplum çalışmalarına fazlasıyla aşinayız. Bu anlamda da ‘Medeniyetimiz vakıf medeniyetidir’ tanımlamasını sıkça duymuşsunuzdur. Vakıf medeniyeti bugün evrildiği şekliyle baktığımızda sivil toplum hareketleri, kamu ve sivil alanın en doğrudan biçimde bir araya geldiği, birleştiği alanlardır” dedi.

Bakan Yanık ayrıca şunları kaydetti:

“Siyasette ve STK’larda etkin rol oynayan tarafların birbirlerinin tecrübe ve bilgi birikimlerine kulak vermesi, sivil toplumun özünü oluşturan yardımlaşma ve dayanışma ruhunu yeniden canlandıracaktır. Böylelikle sosyal devletin gereği olarak farklı alanlarda daha çok vatandaşımıza ulaşmak da mümkün olacaktır. Bu konuda çalışmalarımızı yine çok taraflı, ortak akıl ve kararlılıkla, bütüncül bir bakış açısıyla, cesaret ve azimle yürüteceğimizi ifade etmek isterim. Güçlü bir gelecek, öncü bir Türkiye için birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

Açılış konuşmasından sonra katılımcı STK’lar kurumları ile ilgili konuşmalar yapıp, görüş beyan ettiler. Toplantının devamında Odak Grup Çalışmaları yapıldı. Çalışmalarda Sivil toplumla işbirliğinin geliştirilmesine ve güçlendirilmesine yönelik Bakanlık mevzuatı nasıl geliştirilebilir, Sivil toplumun Bakanlık ile işbirliği yapabilmesine yönelik kapasitelerinin güçlendirilmesi nasıl sağlanabilir gibi konular üzerine fikir alışverişi yapıldı.

Toplantı Bakan Derya Yanık’ın genel bir değerlendirme yapmasıyla sona erdi.

 

Önceki Yazı

Üsküdar Üniversitesi ile Aile İçi Şiddet Büroları Ziyareti

Sonraki Yazı

Türkiye’nin Örtülü Gerçeği II Lansmanı

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir