Aile İrşat Bürosunun Çalışmasına Katıldık

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:
11-28 Şubat 2008

Diyanet İşleri Başkanlığı Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu eğitim elemanlarına yönelik olarak eğitim seminerleri düzenledi. 11-28 Şubat 2008 tarihleri arasında İSAM (İslami Araştırmalar Merkezi)’da  gerçekleşen  çalışmaya Ayla  KERİMOĞLU  “ İstanbul’da Sivil Toplum Kuruluşları ve Çalışmaları” konulu sunumu ile katıldı. Kerimoğlu, sivil toplum kavramının tarihçesini, küresel ölçekte ve Türkiye özelinde günümüz STK’larının gördüğü işlevleri ele alırken, sivil toplum çalışmaları ile depolitizasyon ve yönlendirme mekanizmaları arasındaki paralelliklere dikkat çekti.

Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu Elemanlarına Yönelik Eğitim Semineri Düzenlendi.

Kaynak: istanbulmuftulugu.gov.tr/aile-irsat-ve-rehberlik/330-aile-irsat-ve…
İstanbul Müftülüğü Aile İrşat ve Rehberlik Bürosunca, 32 İlçe Müftülüğü Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu Alt komisyonları elemanlarına yönelik, 11 Şubat 2008- 27 Şubat 2008 tarihleri arasında İlimiz Üsküdar ilçesinde bulunan İslâmi Araştırmalar Merkezi (İSAM) ‘nde  hizmet sahaları hakkında bilgilerini artırıcı eğitim semineri düzenlendi. Dersler sabah 09.00’da başlayıp, 15.30’da sona erdi.

Eğitim Seminerine 52 Vaiz, 1  Kur’an  Kursları  Müdürü,  2  Din Hizmetleri  Uzmanı,1 Eğitim Uzmanı, 2 Murakıp, 24 Kur’an Kursu öğreticisi ve 4 İmam-Hatip olmak üzere toplam 86 kişi katıldı. 2,5 hafta süren bu seminere uzaktan katılan kursiyerler için kalacakları yer temin edildi.

Eğitim Seminerinin açılışına  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali BARDAKOĞLU başta olmak üzere İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa ÇAĞRICI, İstanbul Müftülüğü Aile İrşat ve Rehberlik  Bürosu’ndan sorumlu Müftü Yardımcısı Kadriye AVCI ERDEMLİ, Müftü Yardımcısı Yusuf İzzettin KONUK ve İstanbul ilçe müftülerinin de  iştirak ettiği  geniş bir katılım oldu.

Eğitim Seminerinde konularında uzman olan kişiler tarafından dersler verildi. Hatice GÜLER, “İrşat Müdürlüğünün Aile Bürosu Çalışmaları “,  Sabri AKPOLAT “ Diyanet İşleri Başkanlığı ve Din İşleri Yüksek Kurulunun İşleyişi “ ve “DİYK’e Aile ile İlgili Gelen Sorular ve Yorumları”,  Belgin AYDIN ve Ayşegül KURT “Aile İrşat ve Rehberlik Görevlileri ile Tecrübe Paylaşımı (Konya-İzmir)”,  Prof. Dr. Mehmet  Zeki  AYDIN “Aile İçi İletişim” ve “ Dini Danışmanlık ve Rehberlik”,   Hüseyin ÖZTÜRK  “İstanbul’un Dini, Kültürel ve Etnik Yapısı”   Dr. Cenksu ÜÇER  “ Kültürel Ortamın Aile  Kurumuna Etkisi”,   Doç. Dr. Behiye   ALYANAK  “  Toplumsal  Alanda  ve  Aile  İçinde  Şiddet”, Doç. Dr. Bünyamın ERUL “Hz.Aişe ve Hadis Tenkidi”,  Dr. Bilal TANRITANIR  “ İBB Kadın ve Aile Sağlığı Merkezleri ve “Evde Sağlık Hizmetleri”,  Dr. Havva SULA  “ Sokak Çocukları”,
Ayla  KERİMOĞLU  “ İstanbul’da Sivil Toplum Kuruluşları ve Çalışmaları “,  Av. Fatma  BENLİ “ Yeni Türk Medeni Kanunu’nda ve TCK’da Kadın ve Aile ile İlgili Düzenlemeler”,  Prof. Dr. İbrahim Kafi DÖNMEZ  “ İslâm Hukukunda Nikah ve Nikah Akdinde Yapılması Gerekenler”,  Prof. Dr. Hayrettin  KARAMAN  “ İslâm Hukukunda Boşanma Usulü- Mahkeme Yoluyla Boşanma “,  Dr. Meltem  AĞDUK  “ Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” ,  Prof. Dr. Nevzat  TARHAN  “Ailede Roller, Hak ve Sorumluluklar”,  Filiz  ÇOLAK BAYRAKTAR  “ Evlilik Öncesi Eğitim- Evlilikte Duygusal Zeka”,  Saadet  BEYAZIT  “Tüketici Hakları “, Prof. Dr. Mustafa  KÖYLÜ  “Yetişkin Din Eğitiminde Yöntem”,      Doç. Dr. Medaim  YANIK “Kadının ve Çocuğun Cinsel İstismarı”,  Dr. Hidayet  ŞEFKATLİ  “Kadınlarla İlgili Hadislerin Değerlendirilmesi”,   Rahime  BEDER  ŞEN      “ ASAGEM’in Görev, Yetki ve Sorumlulukları” ve  “Boşanma Sebepleri” ,  Mehmet  ÇELİK  “İBB Sosyal Yardımlar”,  Op. Dr. Şule  SELMAN ve Prof. Dr. Ali İhsan  TAŞÇI  “ Cinsel Yollarla Bulaşan Hastalıklar”,  Fatih  KILIÇARSLAN   “ Uyarıcı ve Uyuşturucu Madde  Bağımlılığı”,  Serdar  ARSLAN “SHÇEK’in Görev, Yetki ve Sorumlulukları”,  Oğuz  SAYGIN  “İletişim Becerileri”,   Doç. Dr. Kemal  SAYAR  “ Öfke ile Başa Çıkma Yolları” ,  Ayhan  BAHÇELİ  “ İBB Özürlülere Yönelik Hizmetler”,  Fatih  KARPUZ  “ İBB’nin Darülaceze Hizmetleri”,  Nesim TANGLAY  “ Çocuk ve Sevgi Evleri, Gençlik  Merkezleri”,   Nedret  APAYDIN  “Bilgi Evleri ve Bilgi Merkezleri “,  Prof. Dr. Saim  YEPREM  “Güncel  Dini Meseleler” konularında seminer verdiler.

Eğitim Seminerinde Diyanet İşleri Başkanlığından gelen kitaplar, İstanbul Müftülüğü Kültür Yayınlarının kitapları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığından temin edilen kitaplar, VCD’ler, Rüstempaşa  Camii, Ruhunu Arayan Şehir İstanbul  ve Mesneviden Seçmeler adlı kitaplar seminere katılan tüm kursiyerlere dağıtıldı.

Eğitim Seminerine katılan kursiyerler yapılan program dahilinde İlimiz Üsküdar  İlçesinde bulunan Hasan Tan Çocuk Yuvası, Bakırköy İlçesinde bulunan Florya Gençlik  Merkezi ile Kadıköy ilçesinde bulunan Semiha ŞAKİR Huzurevi ve çocuk yuvasını ziyaret ederek çeşitli kitap ve hediyeler dağıttılar.

Eğitim Seminerinin sonunda düzenlenen törende, seminere katılan bütün kursiyerlere “KATILIM BELGESİ” verilmiştir.

Önceki Yazı

Sekülerleşme Modernleşme ve Din İlişkisi

Sonraki Yazı

Rusya Müslüman Kadınlar Birliği Kuruldu

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir