Suriyeli Sığınmacılara Ziyaret

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

 

HAZAR derneği olarak sosyal sorumluluk kapsamında, ülkemize sığınmak zorunda kalan Suriyeli kardeşlerimizi ziyaret ettik. Amacımız; ihtiyaçlarını tespit ettiğimiz sığınmacıları, ikamet ettikleri mekânlarda görmek ve ihtiyaç tespitinin bizzat yerinde yapılmasına çalışmaktı.

İlk gözlemlediğimiz husus, söz konusu sığınmacıların neredeyse tamamının başlarını sokacak bir yer bulmuş olmalarıydı. Gönüllülerin imkânları ölçüsünde sağladığı eşya ve diğer destekler sığınmacılara acil ihtiyaçlarına göre tevzi edildi. Sığınmacıların gözlerindeki yaşama sevincini görmek bizleri hem sevindirdi hem de duygulandırdı.  Sorulduğunda öncelikle ve sadece zaruri ihtiyaçlarını dile getirmeleri, sığınmacı kardeşlerimizin duruşunu göstermesi bakımından oldukça etkileyiciydi.
İletişim kurmanın zorluklarını düşünerek, yanımızda götürdüğümüz Suriyeli Türkmen asıllı bir kızla dil sorununu çözdük. Sorduğumuz sorulara sığınmacılar son derece samimi ve vakarlı cevap verdiler. Dile getirdikleri sorunlarını, sıkıntılarını, bizim gibi sivil kurumlardan beklentilerini dikkatle not aldık. HAZAR Derneği olarak dil konusunda yardım almak isteyen kardeşlerimizin isimlerini tespit ettik.
Bir diğer gözlemimiz; bayanlar ve çocukların sayıca erkeklerden daha fazla olduğuydu. Çünkü savaşta eşleri ölen kadınlar ve genç kızlar canlarını kurtarmak için çocuklarını, küçük kardeşlerini alıp ülkemize sığınmışlardı.

Suriyeli sığınmacıların halen en önemli sorunlarından birini, dil ve vatandaşlık konusundaki eksiklikleri oluşturmaktadır. Bu eksiklikler nedeniyle; sığınmacılar kolayca ve uygun işler bulamamakta, bulduklarında da bazı temel insani haklarını kullanabilmekten mahrum kalmaktadırlar. Ancak bütün olumsuzluklara rağmen hepsi de devlete, hükümete müteşekkir olduklarını ifade etmeyi ihmal etmemektedirler.

Maalesef bazı vatandaşlarımızın; Suriyeli mültecilerin sayıca artmasını, kendileri için bir kazanç kapısı haline getirdiklerini gözlemledik. Bu tür insanların en göze görünür suiistimali; oturulamayacak nitelikteki basit ve sağlıksız meskenleri hak ettiğinden fazla kiraya vermeleri olmuştu. Allah’tan sorumluluklarının bilincinde olan yardımsever vatandaşlarımız ayni ve nakdi yardımlarıyla kardeşlerimize barınabilecekleri bir yer bulmuşlar, onlar da kullanılmış eşyalarla da olsa hayatlarını şimdilik sürdürmeye çalışmaktadırlar.
Hazar olarak mülteci sığınmacılara yönelik destek çalışmalarımıza aynı kararlılıkla devam etmeye çalışacağız. Sığınmacıları demografik bir tasnife tabi tutarak desteklerin en uygun şekilde ulaştırılmasına gayret edeceğiz. Bu süreçteki faaliyetlerimizi, gözlem ve tecrübelerimizi diğer duyarlı kurum ve STK gönüllüleriyle paylaşıp onların da desteklerini almaya çalıştık, çalışacağız. Sığınmacıların sayısı her geçen gün arttığı için, bu çalışmaların hız kesmeden daha uzun süre devam edeceğini öngörüyoruz.
Biz de bu sürece paralel olarak, Suriyeli ve diğer ülkelerden gelen farklı etnik gruplara mensup sığınmacıların dertlerini dinleyecek ve rehabilite olmalarına destek olacak çalışmalara devam edeceğiz. {jcomments on}

Hazırlayan: Birsen ALTUNTAŞ
Önceki Yazı

Tarlabaşı Ziyareti

Sonraki Yazı

Filistinli Ailelere Ziyaret

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir