Osmanlı’nın Çöküşü

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

Prof. Dr. İhsan Süreyya SIRMA

2 Nisan 1994

 

“Müslümanların geri kalış süreci Ulul emr müessesesinin Muaviye tarafından zedelenmesi ile başlamıştır. Ardından Yezid zamanında ‘herşey Yezid için’ anlayışıyla saltanatın temelleri atılmış oldu.

 

Abbasiler döneminde ilk defa gayri Müslimlerden (Yunan klasikleri) tercüme yapılması ilerlemeye vesile sayılmıştır. Bana göre bu bir komplekstir ve tam aksine gerilemenin bir nedenidir.

 

Saltanatla birlikte İslam çizgisinden çıkıldı. Kur’an’dan önce sultana, sultan izin verirse Kur’an’a bakılır oldu.
Saltanatın gereği başa geçen sultanlar çocuk yaşta olabiliyordu. Öyle ki tarihi önemi olan Tanzimat fermanını imzaladığında Abdulmecit 15 yaşındaydı.

 

19.yüzyılda Avrupa’ya elçiler gönderilmesiyle birlikte Batıyı taklit de başlamış oldu. Hatta bu öyle bir noktaya geldi ki borç para ile saraylar, köşkler yapıldı ve bana göre bütçedeki açık nedeniyle tarihinde ilk defa Osmanlı sömürgeci düşünmeye başladı. Milliyetçilik hareketiyle de Osmanlının çöküşü başlamış oldu.

 

Cumhuriyetle birlikte saltanat yıkılmadı sadece adı değişti. Önceden Sultan, Abdulhamit’ti  sonradan sultan, Atatürk oldu. Hatta Atatürk’ün veliahtı bile yoktu.”

Not: Programın özeti, deşifre üzerinden yapılmıştır.

Hazırlayan: Nural Kaya

 

Önceki Yazı

İpekyolu Belgeseli

Sonraki Yazı

Türkiye’de İslamcılık Düşüncesi

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir