Suriye İçin Yardım Vakti

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:
12 Aralık 2012
Yıllardır diktatör idarecilerin yönetimi altında ezilen Arap ülkelerinde baskılara karşı ilk isyan 2010 yılında Tunus’ta patlak verdi. Üniversite mezunu bir işportacının arabasının alınması üzerine, kendisini yakmasıyla başlayan protesto hareketleri kısa sürede tüm ülkeyi sardı. Tunus ‘ta başlayan bu ayaklanma domino etkisiyle Mısır, Libya ve Yemen’e sıçradı. Yıllardır istibdat rüzgârları estiren despot liderlerin iktidarını kaybetmesiyle sonuçlanan büyük isyanları başlattı.

Arap dünyasındaki bu isyanların en kanlısı 2011 Martında Suriye’de  başladı. Yıllardır Baas rejiminin baskısı altında yaşayan Suriye halkının Dera’da  başlattığı ayaklanmalar bütün ülkeye yayıldı. Beşşar Esat’ın kendi halkına karşı sürdürdüğü acımasız tavır ise iki senedir dozunu arttıraraktan devam etmekte. Şu ana kadar binlerce Suriyeli işkence edilerek, kesilerek acımasız şekilde öldürüldü, binlerce kadına tecavüz edildi halka yönelik insanlık dışı muameleler ise halen devam etmekte.Suriye’de devam etmekte olan bu savaştan kaçarak topraklarımıza sığınan mülteci sayısının 200.000 civarında olduğu söyleniyor. Farklı ülkelerdeki mülteci kamplarında yüzbinlerce Suriyeli  perişan bir vaziyette yaşarken, halen Suriye’de savaşın gölgesinde yaşayan, ekmek kuyruklarında bombalanarak öldürülen Suriyelilerin sayısı on binlerle ifade ediliyor.

Müslümanların kardeş  olduğunu bildiren ayet-i kerime bizlere, dünyanın neresinde olursa olsun zulüm altındaki Müslüman kardeşlerimize yardım etme sorumluğu yüklüyor. İşte Suriye’de yaşanan bu insanlık dramı karşısında sorumluluk bilincimizin gereğini ifa etmek üzere Hazar Derneği olarak sekiz sivil toplum kuruluşuyla birlikte ( Biseg Gönüllüler, Dayanışma Vakfı, Ecza Der, Evkad,  Hekva, Nisan Girişim Gurubu, Tarih İslam Araştırma Vakfı, Türk Gençlik Vakfı ) Üsküdar Kız Kulesi Restoranda bir organizasyon düzenledik. Kalabalık bir topluluğun katıldığı programda Suriye’deki savaştan kaçan kardeşlerimiz, orada yaşanan zulmü anlattılar. Arkadaşlarımızın hazırladığı kermesten yapılan alışverişler Suriyeli kardeşlerimize biraz daha yardım ulaştırabilme ümitlerimizi arttırdı. Üsküdar  Belediyesinin de destek verdiği programımızda toplanan yardımlarla, savaşta yaralanan kardeşlerimizin taşınması için bir ambulans alındı. Suriye ile ilgili çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yaptığı faaliyetlere de gurubumuzu yönlendirerek destek vermekte, fiili dualarımızın yanında, bu zulmün biran önce bitmesi için kavli dualarımızı da eksik etmemekteyiz.

 

Hazırlayan : Şafak Sarı
Önceki Yazı

Milli Eğitim Bakanlığı-Sivil Toplum İstişare Toplantısı’na Katıldık

Sonraki Yazı

Uluslararası Aile Konferansı II: Aile ve Şiddet

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir