Milli Eğitim Bakanlığı-Sivil Toplum İstişare Toplantısı’na Katıldık

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:
2 Aralık 2012

AKP İstanbul il başkanlığının düzenlediği program da Milli Eğitim Bakanlığının çalışmaları ve Türkiye’de eğitimin geldiği son durum hakkında bilgi aldık.

Programda Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer Türkiye’nin eğitim açısından geldiği düzeyi bazı Avrupa ülkeleri ve ABD ile mukayeseli olarak anlattı. Türkiye’nin okullaşma oranının artırılması ve eğitim düzeyinin yukarı çekilmesi için yapılması planlanan projelerden bahsetti.
Türkiye’de eğitim sorunları duygusal ve ideolojik zeminde tartışıldığı için asıl sorunların konuşulamadığını bundan korunmanın yolunun da eğitimin rasyonel temeller üzerine bina edilmesiyle mümkün olacağını söyledi.  OECD ülkelerinin 1970 yılında tüm halkın üniversite mezunu olması yönünde bir hedef belirlediğini, Avrupa ve Amerikan’ın da bu yönde çalışmalarının olduğunu Türkiye’de ise hala bu hedeflerin çok gerisinde kalındığını söyledi. 4+4+4 zorunlu eğitimin bu orana müspet yönde katkıda bulunacağına inanıyorum dedi.
Ayrıca Türkiye’de eğitim alanının rasyonelleşmesinin yanı sıra bir paradigma değişikliğine gidilmesi gereğine de işaret etti. Eskiden devletten halka doğru bir bilgi akışı vardı. Şimdi daha esnek bir yapılanmaya geçmek istiyoruz dedi. Karşılıklı bir etkileşim içinde eğitimin gerçekleşmesinin önemine değinen Dinçer, çocuklarımızın bu bilgiye ihtiyacı var mı yok mu, günlük hayatta bu bilginin bir karşılığı var mı yok mu, buna yeteneği var mı yok mu diye bakmaksızın çocuklarımızı eğitime tabi tutuyorduk. Artık bundan vaz geçmeliyiz dedi.
Programda eğitimin niteliği, öğretmen sorunları, kız çocuklarının okullaşmasının nasıl artırılacağı, yeni eğitim sistemi, dershaneler meselesi, imam hatip okulları, liselerde başörtüsü yönetmeliği, ilköğretimde kılık kıyafet serbestisi gibi pek çok konu soru cevap kısmında gündeme geldi.  Yapılan pek çok iyileştirmenin yanı sıra hala alınacak çok yol olduğu gerçeği bir kez daha vurgulandı. {jcomments on}
Hazırlayan: Ayla Kerimoğlu
Önceki Yazı

Berrak Sular Ülkesi: Bosna

Sonraki Yazı

Suriye İçin Yardım Vakti

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir