Genç Hazar…

Hazırlayan: 1 Yorum Paylaş:

Genç Hazar… Hazar Derneği’nin olgunlaşması ile kendiliğinden Hazar’ın ellerine doğan güneş…

Bildiklerini paylaşmak, her şeyden önce o bilgiyi köreltmemek içindir. Hazar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği varlığını sürdürürken bir yandan da her dolanın taşma isteği gibi elindeki birikimi aktarmak istedi. Kadın kelimesinden korkmayan, sahip olduğu potansiyelin farkında olan, hayatın sorumluluklarını almaya başlayan ve sosyal alanda varlığını göstermek, kendini gerçekleştirmek isteyen gençler Hazarlı ablalarımız için bir fırsattı. Bir yanda bildiklerini, öğrendiklerini ve meraklarını paylaşmak isteyenler bir yandan alıcıları sonsuz açık gençler..
Buluştular!

Toplumsal hayatın tüm koşturmacasından uzaklaştırıp herkesi birleştiren ortak paydayı; fayda, iyilik, eğitim ve öğrenmenin oluşturması bireysel tatminin yanısıra huzuru da barındırdı. Bu bakış açısıyla ilk talebimiz bir tefsir dersiydi ve Genç Hazar olarak ilk somut görünürlüğe Şafak hocamızın tefsir derslerinde ulaştık. Tefsir dersleriyle başlayan serüvenimiz; okuma programları, sosyal sorumluluk projeleri, kültür gezileri, kamplar, proje atölyeleri, konuşma kulüpleri, söyleşiler ile günümüze kadar geldi. 2017 Eylül’den beri de yoğun ilgiyle karşılaştığımız siyer derslerimiz devam ediyor. Siyer dersimize ilginin sebebi farklı bir bakışla işlenmesi; hocamızın “insan hakkında temel oluşturmamız gerektiği için eşzamanlı olarak yaratılış safhalarını birlikte ele almamız gerekir. Bu kendimizi tanımak, nerede olduğumuzu bilmek, sonraki adımı yani düzelteceğimiz huylar konusundaki girişimi kolaylaştırmak için değerli ve önemlidir. Biliyorsunuz ki kendimizi bildikçe Rabbimizi bileceğiz inşallah.” sözleriyle çıktığı yolun çokça sevilmesinden kaynaklıdır. “Doğruyu öğrenmek-değişime karar vermek-yanlışı tespit etmek-azmetmek-örneklerden esinlenmek ve başarmak inşallah” bu sıralamayı kulluktaki yolculuğumuzun aşamaları olarak benimsemeye çalıştık.

15-16 Şubat’ta gittiğimiz Heybeliada kampında Genç Hazar’la yeni tanışan iki arkadaşımızın yorumu da gösteriyor ki gönül bağı her şeyden kuvvetli;

“…İsimlerini ezberlemem zor olmadı. Birbirini çok da yakından tanımayan bir grup kızla iki güne o kadar çok şey sığdırdık ki; okçucuk, tüfekle atış, survivor parkuru, langırt, tabu, masa tenisi, sumo güreşi ve minik ada gezimizle bu anlarımızı ölümsüzleştirdik.

Yürek sancısına gelince de;
Derneğimiz sağolsun adalar vaizesi Nurhayat Haral Yalçı ile güzel bir sohbet ayarlamış. Hemen o öğrendiğim hayatımın altın kuralını aktarıp yazıma son vereyim çok da uzatmadan; Allah’ın bize verdiği sonsuz sevme özelliğini Allah’a yöneltmemiz gerektiğini öğrendim..

Böyle anlamlı güzel şeyler yaşattığı için öncelikle HAZAR’a sonra da bu kampa katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Siz güzel insanlar iyi ki varsınıııız.:)”

“Bu gezi benim için bir ilkti. Yani tanımadığım insanlarla ortak bir şey yaptık ve daha önce neden hiç böyle bir etkinliğe katılmadığımı sorgulattı. Çok sıcak ve samimi insanlarla tanıştım. Ama sanki önceden tanıyormuşum hissini verdiler bana. Çok zevkli,eğlenceli ve unutamadığım anlardan biri oldu. Bu anılarımı da mazinin çekmecesinde saklayacağım.❤”

Bu seneki okuma programını da toplam 4 kitapla Mayıs ayında bitirdik. Sedirli odamızda, Hazar Derneği başkanı Ayla Kerimoğlu moderatörlüğünde, ilk olarak oryantalizmin önemli ismi Edward Said’in kendi hayatını anlattığı Yersiz Yurtsuz’u, Şarkiyatçılık’ı ardından İbrahim Kalın’ın Ben, Öteki ve Ötesi’ni son olarak da Aliya İzzetbegovic’ten Doğu Batı Arasında İslam kitabını okuduk. Doğu ve Batı algılarımızı farklı bakış açılarıyla ölçtük ve her hafta yeni fikirlerle programdan ayrıldık. Okuma programına katılanlardan renki panomuza dönüş yapmalarını istedik;
“Eğer ruhunuz gençse, kitap okumayı, kitap konuşmayı seviyorsanız, gencecik pırıl pırıl gençlerle bir arada olmaktan, onlarla beyin fırtınası yapmaktan hoşlanıyorsanız, bu oda yani sedirli oda ve kitap saati, sizin için…”
“Sevgili Aliya’nın dediği gibi ‘herkesin herkese karşı savaşı sona ermiş bir toplum ve düzen olması dileğiyle’ iyi ki buradaydım.”
“Bugün, yarın.. Burada, HAZAR’ın bu odasında bağların derinleşmesi, ilmin zenginleşmesi dileğiyle. Rabbim bu odayı, burada birlikte kendimizi yetiştirdiğimiz insanları daha nice hayırlı ve güzel ilme vesile kılsın inşallah.”

Son etkinliğimiz olan Genç Hazar iftar programında derneğimiz senenin en kalabalık iftarına ev sahipliği yaptı. Organizasyonda, katılan arkadaşlarımız kendilerini misafir gibi hissetmeksizin servislerde herkesin birbirine yardımcı olduğu sıcak bir yaz akşamına vesile oldular.

Bahçemizde katılan arkadaşlarımıza hazırladığımız bilgi yarışmasında hem eğlendik hem de ufak çaplı bir genel kültür ölçümü yaptık. Kazanan Sümeyye Nas’a hazırladığımız Aliya İzzetbegoviç setiyle Hazar Tasarım Atölyesi’nden kitap ayracı hediye ettik. Herkesin memnun ayrılması için çalıştığımız iftar programı için #hazardeyince hashtaginin bulunduğu kartlar hazırlatıp gelenlere Hazar veya Genç Hazar’la ilgili akıllarına gelenleri yazmalarını istedik. Kartların ortak görüşü Hazar’ın sıcaklığı ve samimiyeti olsa da formel eğitimlerini alan gençlerin farklı alanlarda bilgiyle donanacağı, diğer yandan kendilerini ifade edebilecekleri yeni alanlar oluşturabilmek mutluluk verici.

#hazardeyince
“Türkiye’de ilk günlerin ve ikinci ailemle en tatlı günlerim…”
“Güler yüzlü ekiple paylaşmanın hazzını yaşamak… Bilginin ve sevginin mutluluk enerjisi!”
“Geleceğe dair umut”
“Geleceğin güçlü kadınları”
“Keyifli etknlikler, programlar geliyor aklıma. Güler yüzlü, sıcacık bir ortam. Nice güzel etkinliklerde buluşmak dileğiyle.:)”

Hazırlayan: Güzin Çolak

 

Önceki Yazı

Van’da Sempozyum: Değerler ve Desenler

Sonraki Yazı

Beyoğlu-Galata Gezisi

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir