Hazar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, Ezidi sığınmacılar için yardım yemeği düzenledi

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:
13 Aralık 2014

Programa Başbakan yardımcımız Sn. Numan Kurtulmuş, Urfa Milletvekili Sn. Zeynep Uslu, Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Sn. Vahap Şahin, Üsküdar Kaymakamı Sn. Mustafa Güler, Üsküdar Belediye Başkanı Sn. Hilmi Türkmen de katıldı.

 

Program; Emir Sultan Baryaman’ın sunuculuğunda, Ezidi Milletvekili Viyan Daxil’in Irak Parlamentosu’nda yaptığı yardım çağrısının videosunun izlenmesiyle başladı.

Ardından Hazar Derneği Başkanı Ayla Kerimoğlu açılış konuşması yaptı. Kerimoğlu konuşmasına pek çok din, dil ve ırktan insanın can korkusuyla ülkemize sığındığını ve dernek olarak hiç ayırmadan bu insanlara yardım etmek için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını söyledi ve şöyle devam etti:
“Bölgede acı çeken pek çok kesim ve dinden insan var. Bir süre önce TV’lerde ağlayarak yardım isteyen Ezidi kadın Milletvekilinin çağrısı bizi çok etkiledi ve Hazar Derneği olarak, Midyat’taki Ezidi kampına gittik. Geçmişlerini mal mülk, eş- dost, akraba ve hatıralarıyla geride bırakan bu insanların gözlerindeki korku yüzlerindeki kaygı öyle derindi ki, onları teselli etmek için söylenecek sözlerin anlamsızlığı bizi de çaresiz bıraktı.

 

Kaçarken sadece üst başlarında ne varsa onlarla kaçmış olan bu insanlar için kışlık giyecek acil ihtiyaç konumunda. Kampta korku, açlık ve yorgunluk nedeniyle sütleri kesilmiş pek çok kadının en öncelikli istekleri süt, mama ve bez oldu.  Biz de onlara elimizden geldiğince ihtiyaçlarını halledeceğimiz sözünü verdik.
Kamptan iki farklı duyguyla ayrıldık:
Bir, bir anda her şeyleriyle birlikte ümitlerini de kaybetmiş olan bu insanların çaresizliğine duyduğumuz üzüntü.
İki, beş sente muhtaç olan bir ülkeden binlerce sığınmacıya kucak açan, çare olan bir ülkeye doğru evrilişimizden duyduğumuz gurur ve onur.

“Onlar Ezidi”

Dernek olarak Midyat Kampında bulunan 1500 çocuğu giydirme kararı aldık. Daha önce de birlikte bu türden organizasyonlar yaptığımız STK’ larla birlikte çalışmaya başladık.  Bu yardım programına davet ettiğimiz birçok kişinin yaklaşımı bizi derin bir hayal kırıklığına uğrattı.  Diyorlardı ki,  “onlar Ezidi, onlara neden yardım ediyorsunuz”?

Şimdi ben onlara diyorum ki; “Ezidi olan onlar, biz değiliz; o yüzden onlara yardım ediyoruz”.
Onlara diyorum ki; “Bu çocuklar ölse, Allah bile onların Ezidi mi, Süryani mi olduklarına bakmayacak, sen kim oluyorsun da bu mazlum çocukların dinini sorguluyorsun,
Yine onlara diyorum ki; Ey dindarlığı sebebiyle bunu söyleyenler,  siz fıkıhtaki meşhur Müellefetül Kulüb kuralını da mı bilmiyor musunuz? Bu kurala göre bu grupta olana zekât bile verilir.
Bu insanlara kendine Müslüman diyen bir kısım insanlar zulmetmiş, biz İslam’ın rahmetini,  merhametini, sevgisini onlara taşıyarak böyle Müslümanlar da var demeyelim mi?
Bununla birlikte, kucaklarında bebekleriyle, yalın ayak ve korkulu gözlerle “el-aman” dileyen bu insanların sesine kulak tıkamak, ölümlerine ve çaresizliklerine sessiz kalmak en hafif ifadesiyle insafsızlıktır.
Böyle yapmak ne insanlıkla ne de İslam olmakla bağdaşır, o yüzden de elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.

Biz kısmet olursa bu 1500 çocuğu tam tekmil bir şekilde giydirmeye niyet ettik. Bu durumda eğer bunu başaramazsak yine de her çocuğa bir kışlık giysi vererek onların gözlerindeki mutluluğu görmek istiyoruz. Ayrıca bebekler için süt ve mama için elimizden geleni yapacağız.  Elimize geçen her kuruşu bu çocuklar için kullanacağız. Bugün yediğimiz yemek çok kıymetli Belediye Başkanımız Sayın Hilmi Türkmen’in bir ikramıdır, kendisine teşekkür ediyoruz.
Yoğun iş temposuna rağmen yanımızda olan Sayın Başbakan Yardımcımıza hem yanımızda olduğu için hem kampta gördüğümüz gurur verici hizmetlerden dolayı çok teşekkür ediyoruz.
Ayrıca buraya katılarak bize destek veren bütün misafirlerimize de şükranlarımızı sunuyoruz.”

Son derece duygusal bir konuşma yapan Kerimoğlu’nun sözleri salondaki herkesi duygulandırdı. Salonda bulunan misafirler göz yaşlarına hakim olamadılar.


Sn. Kadir Topbaş 1000 çocuğu giydirme sözü verdi

Ayla Kerimoğlu’nun ardından kürsüye gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş; bu organizasyon için bir araya gelen STK’ların duruşunu övdükten sonra insanları dinlerine göre ayırıp yardım etmenin büyük bir medeniyete sahip olan bizlere yakışmayacağını, bize sığınan insanlara yardım etmenin bizim vazifemiz olduğunu söyledi. Sn. Topbaş Dernek Başkanımız Ayla Kerimoğlu’nun samimi ve duygusal konuşmasından etkilendiğini belirterek; “Sayın Başkanım siz üzülmeyin, bu çocukların 1000 tanesini biz giydiririz. Siz bu kadar önemli bir işe girişmişsiniz, bize düşen sizi desteklemektir. Üstelik baştan ayağa giydireceğiz, siz hiç merak etmeyin,” dedi.


İstanbul Valisi Vasip Şahin’de 500 Çocuğu Giydirme Sözü Verdi

Topbaş’tan sonra konuşan İstanbul Valisi Sn. Vasip Şahin, “sizler bu kadar önemli işler yapmışsınız; oralara kadar gidip ihtiyaç sahibi insanlara yardımcı olmaya çalışmışsınız; 500 Ezidi çocuğu da Valilik olarak biz giydirelim,” dedi ve ardından sivil toplum kuruluşlarını üstlenmiş oldukları misyondan ötürü kutladı.

Ardından sahneye davet edilen Başbakan Yardımcımız Numan Kurtulmuş şunları söyledi:
“Bugün Ortadoğu’da olanlar uluslararası güç mücadelesinin bir parçasıdır ve çıkar çatışmasının bir sonucudur. Buralardan yerlerinden, yurtlarından edilen insanlar Türkiye’ye sığınıyor. Bugün itibarıyla 1 milyon 654 bin Suriyeli Türkiye’de misafirdir. Bunların 220 bini kamplarımızda barınıyor. Geri kalanı da İstanbul da dahil olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinde kendi imkanlarıyla ayakta duruyor. Bizler de AFAD ve diğer devlet kuruluşları ile sığınmacılara her türlü desteği veriyoruz. Bugüne kadar sadece Suriyeli mültecilere yapılan yardımlar 4,2 milyar dolardır. Çok daha zengin olan devletlerin Suriyelilere yaptığı yardım ise sadece 285 milyon dolarcıktır.
Türkiye ihtiyaç sahibi insanlar arasında hiçbir ayrım yapmadan bölgedeki tüm etnik gruplara yardım ediyor.  72 saatte 200 bin Kobanili Türkiye’ye kabul edildi. Bugün 19 bin 854 Ezidi Türkiye’ye sığınmış durumda. Yapılan yardımlar sadece bütçe zenginliğiyle alakalı değildir, bizim medeniyetimiz insan odaklı değerler üzerine inşa edildiğinden, biz herkes için elimizden geleni yapıyoruz.
IŞID gibi terör grupları dış destekli kurgulardır, misyonlarını tamamlayana kadar kullanılacak ve bir kenara atılacaklardır. Bu tür gruplar İslam adına çok karanlık görüntü veriyor ve İslamofobi lobisine malzeme üretiyor. Bizim üzerimize düşen ise İslam’ın o nezih yüzünü ortaya koymaktır.”
Üsküdar Kız Kulesi Restoran’da yapılan bu yardım yemeğinin geliri ve bağışlar Kızılay Genel Müdürü Mehmet Güllüoğlu kanalıyla kamplarda barınan sığınmacılara gidecek.

Organizasyon Heyeti:
Hazar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği
Hanımlar Eğitim ve Kültür Vakfı
Kadın Sağlıkçılar Dayanışma Derneği
Kadın Sağlıkçılar Eğitim ve Dayanışma Derneği
Eczacılar Dostluk Dayanışma ve Kalkındırma Derneği
Kadından Topluma Eğitim Grubu
Meridyen Derneği
Nisan Girişim Grubu{jcomments on}

Hazırlayan: Emir Sultan Baryaman
Önceki Yazı

Kadın-Aile ve Bağımlılık

Sonraki Yazı

Sayın Hanımefendi’nin Misafiri Olduk

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir