Kadın-Aile ve Bağımlılık

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

Bağımlılıkla Mücadelede Alınacak Önlemleri Konuştuk

18 Aralık 2014

Derneğimizin de davetli olduğu, HİKDE’nin ev sahipliğinde gerçekleşen   toplantıya İstanbul Valisi Vasip Şahin’in eşi Şeyma Şahin, Vali yardımcısının eşi, İl Emniyet Müdürünün ve Fatih belediye başkanının eşi de iştirak etti. Birçok Sivil Toplum Kuruluşunun temsilcileri de hazır bulunduğu toplantının amacı; Kamu- STK işbirliği kapsamında Kadın, Aile ve madde bağımlılığı konularını ele almaktı. Derneklerin bu konudaki projelerini, çalışmalarını dinleyip, daha koordineli nasıl çalışabiliriz sorusuna cevap aramaktı. Hazar Derneği temsilcileri olarak biz, Derneğimizin madde bağımlılığı konusunda velileri eğitmek ve farkındalık oluşturmak için başlatmış olduğu “Anne Tut Elimden” projesini anlattık ve broşürlerimizi katılımcılara takdim ettik.
Yapılan ve yapılacak çalışmalar; önleyici tedbirler ve rehabilitasyon hizmetleri olarak ikiye ayrıldı. Bizim projemiz eğitim hizmeti olduğu için önleyici tedbirler kategorisinde yer aldı. Pilot bölgemizin Üsküdar olması, bu konuda çalışma yapacak derneklerin başka pilot bölgelere öncelik vermesi sonucuna vardırdı. Birbirinin tekrarı olan işleri yapmak yerine, birbirimizden haberdar olup, başka bölgelerde çalışma yapmak hem zaman, hem emek tasarrufu olacaktır denildi. Böylelikle eksikler tamamlanıp toplu olarak bir fayda sağlanabilir sonucuna varıldı.

Söz alan AYBUDER üyesi olan katılımcı, madde bağımlısı olan bir çocuğu olduğunu ve bu problemden sonra bu dernekte çalışmaya başladığını anlattı. Eşiyle boşandıktan sonra oğlunun madde kullanmaya başladığını anlatan annenin dramı yürekleri burktu.

Aile kurumunun önemini ve aileyi korumak ve eğitmekle ilgili yapılacak her bir çalışmanın ne kadar önemli ve yerinde olduğunu bir kez daha anladık. Söz alan konuşmacılar da ailenin önemine atıflar da bulundular.

Önemli bir konuda bize ev sahipliği yapıp, bizi ağırlayan HİKDE’ye ve şahsında Gülsen Ataseven hanımefendiye teşekkür ediyoruz.

Önceki Yazı

Bağımlılığa Sessiz Kalma!

Sonraki Yazı

Hazar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, Ezidi sığınmacılar için yardım yemeği düzenledi

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir