Belçika’da Polis Eğitim Merkezi İzleme Ziyareti

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

Polis Eğitim Merkezi İzleme Ziyareti
25 Nisan 2014

Kadına yönelik şiddetle mücadelede Belçika Polis Eğitim Merkezini ziyaret ettik. Polis Eğitim Merkezi şehrin oldukça dışında büyükçe bir alan içinde, yine büyük bir binada hizmet veriyor.

Geleceğimizi bilen polis memurları bizi kapıda karşıladı. Önce bina hakkında dışardan bilgi veren memurlar sonra bize binayı gezdirdiler. Dersler sözel ve uygulamalı olarak iki bölümde gerçekleşiyormuş. Ders yapılan salonları da gösterip, bazı derslere girmemize de izin verdiler. Bazı bölümler ziyaretlere kapalıydı ancak uygulama yapılan alanlarda bize “şiddete uğrayan bir kadına, o an nasıl müdahale edilir” bunun tekniğini gösterdiler.

“Oluşturulan kurgusal ortamlarda uygulamalı eğitimler nasıl yapıldığını da anlattılar.
Polisin kullandığı bazı materyaller hakkında bilgi aldık. (Polis kıyafetleri, araçları, silahları vs.)  Eğitimde dikkat edilen hususlar anlatıldı. Polis merkezini gezerken öğrencilerle ve yöneticilerle sohbet imkanı da bulduk. Polis okulunun tek Türk’ü olan öğrenciyle de tanıştık.

Şiddete karşı müdahalede bulunmak için polislere ayrıca özel eğitim de veriliyor. Sadece fiziki müdahale değil kültürel etmenlerinde dikkate alındığı bir eğitimden geçiyor polisler.  Şiddete karşı  uygulanan sıkı polisiye yöntemlerin şiddeti önlemede kısmen de olsa etkili olduğuna dair verileri de dinlemiş olduk.

Önceki Yazı

Belçika’nın Gent İlinde Şiddetle Mücadele

Sonraki Yazı

Belçika Yasalarında Şiddet Olgusu

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir