Sağlığımızı Korumaya Ağzımızdan Başlayalım

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

30 Kasım 2019

Diş Hekimi HALE KELEŞ ile
Sağlığımızı Korumaya Ağzımızdan Başlayalım

30 Kasım 2019

Günümüz diş hekimliğindeki gelişmeler sonucunda hastalara sayısız tedavi seçenekleri sunulmaktadır. Ancak bu seçenekler farklı sağlık endişelerini beraberinde getirmektedir.

Biz de ağız ve diş sağlığımızın genel sağlığımızla ilişkisini açıklamaya ve ağız diş sağlığımızı nasıl koruyacağımıza ilişkin bilgi paylaşımında bulunmayı hedefledik ve üyelerimizden Diş Hekimi Hale Keleş ile “Sağlığımızı Korumaya Ağzımızdan Başlayalım” programını düzenledik.

Diş Hekimi Hale Keleş ağız ve diş sağlığı genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olduğunu ve yaşam kalitemizin belirleyici bir faktörü olduğunu; bu nedenle ağız diş sağlığının korunması ve geliştirilmesi çalışmalarının diğer sağlık programlarıyla entegre edilmesine önem verilmesi ve kronik hastalıklarla ilgili diğer programlarla birlikte ön plana çıkarılması gerektiğini söyledi.

Hale Keleş sunumuna Türkiye’nin Ağız ve Diş Sağlığı Profiline değinerek başladı. Sonrasında diş kaybının nedenleri, diş çürüğünün aşamaları, dişeti hastalıkları, gebelikte diş sağlığı, çocuklarda diş sağlığı gibi önemli konulara parmak bastı.

Ağız sağlığına etki eden faktörleri kötü ağız hijyeni, sistemik hastalıklar, genetik özellikler, travmalar, hatalı uygulamalar, diş sıkma, gebelik, alkol, sigara olarak sıralayan Hale Keleş; Ağız sağlığımızı korumak için mutlaka beslenmenin düzenli olmasına, diş fırçalamaya yeterli önemin verilmesine, arayüz temizliği yapılmasına, diş hekimine düzenli kontrole gidilmesine ve floridlerin kullanımına özen gösterilmesine gerektiğini söyledi.

 

 

 

 

 

Önceki Yazı

Temel Afet Bilinci Eğitimi

Sonraki Yazı

Nöropsikolog Şehadet Ekmen ile İhtiyaç Terapisi gerçekleştirdik

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir