Yeşiller Partisi Yetkilileri ile Görüşme

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:
Türkiyenin AB Üyeliği

22 Mart 2005

Avusturya Yeşiller Partisi Eğitim Örgütü Delegasyonu 23 kişilik bir ekip ile Gökkuşağı Kadın Platformu üyelerinden oluşan bir grup STK’yı ziyaret etti. Hanımlar ilim ve Kültür Vakfının nazik ev sahipliğinde gerçekleşen toplantının konusunu, “Türkiye’nin AB adaylığının Avrupa’da tartışmalara neden olduğunu, kendilerinin bu tartışma konuları hakkında Türk insanıyla bire bir görüşerek bilgi almak olarak açıkladılar.
Program GİKAP’ın tanıtılmasıyla başladı. Sonra Avusturyalı misafirlerin sordukları sorularla devam etti. GİKAP katılımcılarının finansmanını nasıl sağladığı, elemanlarının gönüllü mü yoksa ücretli mi çalıştığı, kadın sağlığıyla ilgili ne tür çalışmalar yapıldığı, diğer STK’larla ortak çalışma yapılıp yapılmadığı, başı açık olan arkadaşlarımızla diyaloglarımızın nasıl olduğu, 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutlayıp kutlamadığımız, toplumda rol alan kadınların eşlerinden destek alıp almadığı, çalışan kadınların çocuklarına kimlerin baktığı gibi pek çok konuda önyargılı sorular sordular.

Arkasından neyzen arkadaşımız önce ney üfledi sonra da neyin kültürümüzdeki yerini ve ne ifade ettiğini şöyle anlattı. “Bizim kültürümüzde müzik hayatla iç içedir. Doğan çocuk, önce bir melodiyle yani ezanla tanışır. Namaz saatlerinde her vakit farklı bir makamda ezan okunur. Ölülerimizin ardından mevlit okunur ki bu da bir çeşit melodiyle okunur. Ve bütün bunlar insanın psikolojisine, ruhuna hitap edecek şekilde düzenlenmiştir. Ney kamıştan yapılmıştır. Kamış yerinden  ayrıldıktan sonra sürekli feryat eder. İnsan da ilk yaratıldığı yerden ayrıldığında aynı şekilde feryat etmiştir.”

Ney dinletisinden sonra ne hissettiklerini sordum. Cevaplar ilginçti; Kimileri mistik duygulara kapıldıklarını, kimileri ney sesini melankolik bulduklarını, kimileri ise uzaya ait bir şey olarak algıladıklarını ifade ettiler.

 

Önceki Yazı

İsabel Malsang-Salles ile Röportaj

Sonraki Yazı

Felluce Kermesi

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir