Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İstanbul IV. İl Eylem Planı Çalıştayı

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

İstanbul Valiliği Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün düzenlediği Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İstanbul IV. İl Eylem Planı Çalıştayı’na katıldık. 19-20 Ocak 2022

 

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele konulu dördüncü il eylem planı için düzenlediği çalıştaya ilgili kamu kurum ve kuruluşları ve STK’lar katılım gösterdi.

İki gün süren çalıştayda “Adalete Erişim ve Mevzuat”, “Politika ve Koordinasyon”, “Koruyucu ve Önleyici Hizmetler” ve “Toplumsal Farkındalık” başlıkları altında grup çalışmaları düzenlendi. Grup çalışmalarının bitiminde ise her grubun çalışmaları derlendi ve öneriler üzerine konuşuldu.

Çalışmalarda toplumu bilinçlendirme adına üniversitelerde yürütülen Hukuk Kliniği uygulaması, baroların kadına şiddetle mücadele mekanizmalarındaki yeri hakkında konuşulurken; tüm kamu kurumlarının daha iyi koordine olabilmesi için giderilmesi gereken aksaklıkların üzerinde duruldu.

Grup çalışmaları sonucunda çıkan öneriler arasında Milli Eğitim Bakanlığı ile koordineli çalışıp 3-6 yaştan başlanarak rehber öğretmenlerle beraber başta siber şiddet olmak üzere çocukların konu ile ilgili bilinçlendirilmesi, kamu kurumlarında var olan eğitici eğitimlerinin sıklığının artırılması, il bazında kadına yönelik şiddetle ilgili muhatap birimlerin daha etkin görev alması, akademisyenlerle işbirliklerinin artırılması, uluslar arası mevzuatın takip edilmesi, yabancı uyruklu kadınların problemleriyle de yakından ilgilenilip gerekirse Göç İdaresi’nden destek alınması, konukevlerinde kalan kadınlara sağlık hizmetlerinde kolaylık ve öncelik tanınması gibi çözümler vardı.

Kamu kuruluşları arasındaki koordinasyon için kusursuz işleyen bir sistemin kurulması ve bunun için gerekirse protokollerin yapılması üzerinde de önemle duruldu.

 

 

Önceki Yazı

AK PARTİ İNSAN HAKLARI BAŞKANLIĞI STK İSTİŞARE TOPLANTISI

Sonraki Yazı

Dolunayın Özgür Kadınları

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir