The Becket Fund ile Görüşme

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:
27 Nisan 2009

ABD’de, dünyadaki bütün inanç sahiplerinin dini özgürlüklerini savunmak için kurulmuş olan The Becket Fund adlı kuruluşla bir görüşme yaptık.
Ak-der’in ev sahipliğini yaptığı toplantıya Ak-der Başkan Yardımcısı Fatma Benli’nin yanı sıra dernek yetkilileri ve başörtüsü mağduru olan üç konuk ve Hazar Derneği’nden Hale Keleş  katıldı. Becket Vakfı’ndan uluslar arası hukuk direktörü Angela C.Wu,Esq.ve  L.Bennett Graham’a Hazar Derneği olarak yaptığımız  ‘Türkiye’nin Örtülü Gerçeği’ adlı çalışmamızın bir özetini sunduk ve araştırma ile ilgili sorularını cevapladık.

Ak-der yetkilileri Türkiye’deki yasağın hukuki boyutu ile ilgili bilgiler verdi ve katılımcılar olarak hepimiz bireysel olarak yaşadığımız tecrübeleri aktardık. Konuklarımızın yasağın nedenlerinin ne olduğuna dair sorularına verdiğimiz ‘Bu sorun asıl olarak, Türkiye’de var olan elit kesimin, kendilerine ait olan alanlara geniş halk yığınlarının dahil olmasını istememelerinden kaynaklanan bir meseledir.’ cevabımız onlar için beklenmedik bir cevap idi. Bu konuda çeşitli örnekler vererek konuyu açıklamaya çalıştık.

Becket Vakfı yetkilileri kuruluş amaçları doğrultusunda, dini özgürlükler konusunda akademik çevrelerin dikkatini çekmeye çalıştıklarını söylediler ve akademik çevrelerin önemini şöyle dile getirdiler:  “Bu zamana kadar konu daha çok hukuk çevrelerinin gündemindeydi, fakat hukukçuları da siyasetçileri de yetiştirenler akademisyenler olduğundan dolayı onlarda bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz.” Toplantının kendileri için faydalı olduğunu ifade eden konuklarımızın önerisi yaşanan mağduriyetlerin bir şekilde belgelenmesi ve istatistiksel bir dökümünün yapılmasının gerekli olduğu idi. Özellikle bu konuda açılan davaların ve mahkeme kararlarının bir katalog haline getirilmesinin olayları hikâye olmaktan çıkarıp veri haline getirmekte faydasının olacağı şeklindeydi.

Hazırlayan: Hale Keleş

Önceki Yazı

Gazze’den Moin Naim’in Ziyareti

Sonraki Yazı

Yeryüzü Doktorlarından Plaket

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir