Siyasete Bakış

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

Prof. Dr. Mahir KAYNAK

“Türkiye’de siyaset her gün değişiyor ve siyasi açıdan mevcut iktidarın kalıcılığı mümkün görünmüyor. Onun iktidarda kalmasını tehlikeye düşüren faktör, ekonomi politikasıdır. Çünkü ekonomi artık tahammül edilemeyecek noktaya getirilmiştir. Ve mevcut iktidar bu sorunlarını dışarıdan destek olmadığı için çözemeyecektir.

 

Siyasi açıdan zayıf bir kişiliği olan başbakan güneydoğuda Amerikancı politika izlemediği için ABD Türkiye’ye gerekli desteği sağlamadı. Çiller başbakan olduğunda kürt sorunu konusunda ordunun ABD ile çatışma halinde olduğunu gördü. Fakat içinde bulunduğu ortamın Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kontrol edilmesi onu ordunun politikasını izlemeye itti. Bu yüzden ABD iktidarı zora düşürmek için ekonomik tedbirler alıyor ve 5 Nisan kararları da bunlardan birisidir.

 

Gidişatın düzelmesi için ANAP ve DYP’nin birleşmesi içlerinde eksik olan İslamcı ve kürt boyutunun eklenerek yeni bir merkez sağ partinin oluşturulması, böylece RP’nin marjinalliğe itilmesi düşünülüyor. İşte Türkiye’de çizilmek istenen siyasi tablo ve iç politikadaki durum böyledir.

 

Dış politika da ise, Sovyetlerin dönüşümünden sonra Rusya ve ABD arasında ortadoğuyla ilgili stratejik bir çıkar beraberliği oluştuğunu, coğrafi yeri, Müslüman ve Türk oluşu dolayısıyla Türkiye’nin bu beraberliği sürdürmekte kilit rol oynadığını görüyoruz. Ben burada mantıklı bir tavır almak gerektiğini düşünerek hepimizin aslında farkında olmadan bu taraflardan birinin yanında olduğunuzu görüyorum. Dolayısıyla inandıklarınızı savunduğunuzu söylerken arkasından Rusya, ABD veya Almanya’nın çıkabileceğini düşünmüyorsunuz. Buna bağlı olarak Bosna ve Çeçenistan direncini kuvvetlendirmekle yanlışlıklar yapıldığına ve bu tarafların işine yaradığına inanıyorum. Ben hiçbir şekilde inançlara, dostluğa, kardeşliğe dayalı analiz yapmam. Bunu benim eksikliğim olarak görebilirsiniz.

 

Sonuç olarak ben, Türkiye’nin kendi hesaplarını yaparken belirli ölçüde siyasetin kurallarına uymak zorunda olduğu kanaatindeyim.”

 

Not: Programın özeti, deşifre üzerinden hazırlanmıştır.

Hazırlayan: Ayla Kerimoğlu

 

 

Önceki Yazı

İsrail Filistin Sorunu ve Ortadoğu

Sonraki Yazı

İsrail Filistin İlişkileri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir