Sınırların Ötesine Geç-Kısa Film Eğitimimiz tamamlandı

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

Türkiyeli ve Suriyeli gençlerle ortak yaşamın önündeki en büyük engel olan önyargılarımızla yüzleşmek ve hesaplaşmak için birlikte bir çalışma gerçekleştirmek istedik ve “SINIRLARIN ÖTESİNE GEÇ” adlı bir kısa film yarışması düzenlemeye karar verdik.

Yarışma öncesi talep eden katılımcılarımıza kısa film çekme teknikleri hakkında bilgi verecek bir eğitim programı hazırladık. Eğitimin içeriği, kısa filmi kurgulama, çekme, ses ve ışık ayarlama, senaryo yazma gibi becerileri geliştirecek şekilde sekiz bölümden oluştu.

Eğitimimize çeşitli üniversitelerden öğrenciler katıldı. Ders programımız öyle dolu dolu ve ilgi çekiciydi ki Bursa’dan bile hafta sonları derse gelen öğrencimiz oldu.

Çok değerli eğitmenlerimiz 4 hafta boyunca katılımcılarla bilgi ve tecrübelerini paylaştılar. Katılımcılar da hem eğitmenlerin bilgilerinden istifade ettiler hem de birbirleriyle tanışıp, fikir alışverişinde bulundular.  İlk hafta genelde bireysel takılan öğrenciler 4. haftanın sonunda oldukça kaynaşmış, çay-kahve eşliğinde güzel bir sohbet ortamı oluşturmuş durumdaydılar. Tabi bu kaynaşmalarda derneğimizin güzel bahçesinin ve ikramlarının da etkisi vardı.

Eğitimin son haftasında katılımcılar öğrendikleri teorik bilgileri pratiğe dökmeye başlamışlardı. Film çekilecek gruplar oluşturulmuş, birkaç senaryo bile yazılmıştı.

Eğitim boyunca katılımcılarımızdan çok olumlu geri dönüşler aldık;

“Eğitim genel olarak çok güzel konu başlıklarına bölünmüştü. Hem konuyu hiç bilmeyen hem de temeli olanlara yönelik çok faydalı bir eğitim oldu.”

“Yavaş yavaş kısa filme dair teknikleri öğrendikçe benim kaygılarımı azaltmakta yardımcı oldu. Senaryonun nasıl filme aktarılacağı konusunda düşüncelerim belirginleşmiş oluyor.”

“Beklentimin çok üstünde bilgiler öğrendim ve bundan çok memnunum.”

“Konu bütünlüğü ve gerekli detaylar gayet uyum içerisindeydi.”

4 hafta sonunda;

Öğrencilerimiz kısa film çekimi hakkında çok kıymetli bilgiler edindiği için,

Aldığımız geri bildirimlere baktığımızda hocalarımızdan, derneğimiz çalışanlarından ve derslerden çok memnun kalındığını gördüğümüz için,

En önemlisi de iki milletin gençleri arasında oluşan güzel etkileşimden ötürü, belki bir nebze önyargılarımızdan sıyrılmışızdır düşüncesiyle çok mutluyduk.

Düzenlediğimiz ufak bir törenle de eğitimleri başarıyla tamamlayan katılımcılarımıza sertifikalarını teslim ettik.

Umarız katılımcılarımız Kısa Film Yarışmamızda eğitimlerden aldıkları bilgilerden istifade ederek başarılı sonuçlar elde ederler.

 

 

Önceki Yazı

Misafir Filmi Gösterimi

Sonraki Yazı

Yemen Yardım Organizasyonu

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir