Artıları ve Eksileriyle Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi Programı

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

Yrd. Doç. Dr. Levent Korkut

22 Mart 2017

Türkiye 16 Nisan referandumuna doğru giderken, Hazar Derneği’nde anayasa değişikliğini değerlendireceğimiz bir program gerçekleştireceğiz. 22 Mart Çarşamba günü 13.45’te yapılacak programımızda Yrd. Doç. Dr. Sayın Levent Korkut’u misafir edeceğiz.

Türkiye’de birçok alanda hızlı bir dönüşüm yaşanırken yeni bir anayasaya olan ihtiyacın arttığı neredeyse bütün kesimler tarafından dile getirilmektedir.

Yaklaşık 150 yıllık Türk anayasa tarihinde Türkiye çok farklı sınavlar vermiş, 61 Anayasası, 71 değişikliği ve en son 82 Anayasasında olduğu gibi meşruiyetten uzak anayasalarla toplum darbe anayasalarına mecbur bırakılmıştır. Her geçen yıl “yeni bir anayasaya” olan ihtiyaç artarken; siyasetçiler, sivil toplum kuruluşları, bürokratlar sivil ve demokratik “yeni bir anayasa” için çalışmalar yapmış, nihayetinde yeni bir anayasa için mutabakata varılamasa da anayasa değişikliği mecliste kabul edilmiştir.

En son anayasada yapılması planlanan değişiklik ile yeni bir hükümet sistemi de öngören 18 maddenin değişikliği halkın takdirine sunulmuştur.

Önceki Yazı

Yeni Türkiye İçin “Evet”

Sonraki Yazı

SERİ PROGRAM: Ölüme Hayat Vermek

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir