Göç Hikayeleri; Kuzey ve Avrupa Ülkeleri

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:
26 Aralık 2015

Derneğimizin  26.12.2015 günü “Göç Hikayeleri; Kuzey ve Avrupa Ülkeleri”    konulu kahvaltı programında konuşmacılarımız, ONAR Derneği Başkanı ve Amerika’dan gelen bir doktora öğrencisiydi.

Görünen şu ki yabancı olarak yaşamak, Türkiye’de de dünyanın başka yerinde de zordur. Konuklarımızın anlatımlarından, okumuş da olsanız,  yabancı ve üstelik kayıt dışı olduğunuzda yardım almanızın kolay olmadığını anlıyoruz.
Sevgili Valentina bize 2 hikaye anlattı: Birincisi; buraya geldikten sonra  bir Türk genci ile  evlenen  yabancı bir kadının hikayesiydi. Valentina, bu yabancı kadının boşanma sürecinde, kendisi ve çocukları için gösterdiği hukuksal mücadeleyi ve  ONAR olarak nasıl yardımcı olduklarını anlattı.
Valentina’nın anlattığı ikinci hikâyeden ise; yine bir Türk genci ile evli yabancı bir hanımın kız arkadaşları ile gece eğlenirken nasıl taciz edildiğini ve sonucunda emniyete götürüldüğünde maruz kaldığı suçlamalara ve muameleye karşı  ONAR’ın desteğini öğreniyoruz. Hikayeler bize, bu yabancı Avrupalı hanımların  nasıl zorluklar yaşadığını göstermiştir.
Diğer misafirimiz Amerika’dan Türkiye’ye Koç Üniversitesi’nde doktora eğitimine gelmişti.  Anadolu’da Türk erkekleri tarafından taciz ve eski erkek arkadaşı tarafından tehdit edildiğini anlattı.
Görünen şu ki; KADIN erkekler için aciz ve zayıf, ancak yabancı ise daha aciz ve zayıftır. Hatta Hıristiyan olduğu için cinsel anlamda daha rahat hatta kimi zaman tacizi daha çok hak eden olarak görülmektedir.
ONAR Derneği, yabancı kadınların haklarını hukuksal, sosyal, ekonomik anlamda çözmeye yardımcı olmak için çalışmaktadır.
Derneğimizin her ay yaptığı ‘Göç Hikayeleri’ programı çerçevesinde kendilerini yakından tanımış, hikayelerini dinlemiş olduk.
Hazırlayan: Olcay AYDEMİR
Önceki Yazı

Belçika’da Şiddetle Mücadelede Polisiye Yöntemler

Sonraki Yazı

Mülteci Kadınlar Paneli

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir