15 Temmuz Darbe Bildirisi

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

15 Temmuz Darbe Bildirisi  

Tam bir yıl önce ülkemiz meşum bir darbe teşebbüsüyle karşı karşıya kaldı.

Demokrasi tarihimizin darbeler döngüsünü kırdığımızı, siyaseti vesayet odaklarının tasallutundan kurtardığımızı düşündüğümüz bir dönemde gerçekleşen bu kanlı teşebbüs, toplumsal psikolojimizde derin bir travma yarattı. Bu topraklarda daha önce benzerine rastlanmayan bir ihanet şebekesi, milletin iradesine, milletin ordusunu kullanarak kast etmek istedi. İslam tarihinin en tartışmalı dini anlayışlarından birini devasa bir fitne hareketine dönüştüren bu şebekenin 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirdiği kanlı darbe teşebbüsü sinsi bir işgal planının ilk adımıydı.

Memleketimizi bu elim akıbetten Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dirayeti ve hangi görüşten olursa olsun aziz milletimizin cansiperane mücadelesi kurtardı. O gece milyonlar yek vücut halinde bu hayasız akına karşı gövdelerini siper etmekte tereddüt etmediler. 249 şehidin, binlerce gazinin yazdığı destan sayesinde bugünleri özgür vatandaşlar olarak idrak edebiliyoruz. Ancak bir taraftan Yunusları, Mevlanaları yetiştiren Anadolu irfan geleneğinin bereketli havzasında, dini bu kadar tanınmaz hale getiren böyle bir örgütün nasıl palazlanabildiği sorusu zihinlerimizi meşgul ederken, diğer taraftan “kontrollü darbe” söylemleriyle mücadeleyi sulandırma hamleleri bizleri derinden yaralıyor. Bu atmosferde ülkemizi milli iradenin en üst düzeyde tecelli ettiği, her türden vesayet odaklarından azade, özgür ve bağımsız bir adalet devleti haline getirmek için verilen mücadeleyi destekliyoruz. Daha önce benzerine rastlanmamış böylesine bir örgütle mücadelede yaşanan aksaklıkları darbenin gerçekliğine gölge düşürmek, direnişi itibarsızlaştırmak ve suçluları korumak için kullananları kınıyoruz.

Bu millet var oldukça hiçbir şer odağının hile ve dolaplarının ülkemizi bölmeye gücü yetmeyeceğine inanıyor, bu vesileyle şehit ve gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Hazar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği

 

Önceki Yazı

Kadın Hakları ve Ombudsmanlık Çalıştayı’na katıldık

Sonraki Yazı

Benim Afrikam; Ahmet Kemal Öncü

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir