Belçika Milletvekili Mahinur Özdemir İle Görüşme

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:
Belçika Milletvekili Mahinur Özdemir İle Görüştük
 Nisan 2014

Kadına yönelik şiddet kapsamında gerçekleşen görüşmelerden bir diğeri, Türk kökenli Belçika Milletvekili Sayın Mahinur Özdemir’le yapılan görüşmeydi. Belçika’daki Türklerin durumunu konuştuktan sonra Özdemir bize aile içi şiddete yönelik Belçika’daki durumu şöyle anlattı:

“Belçika’da kadına yönelik fiziksel, psikolojik, cinsel şiddet türleri yaygın olarak görülmektedir. Şiddetle mücadelede her geçen gün artan ivmeye rağmen kadına yönelik şiddet sosyal bir sorun olarak varlığını korumaktadır.

Belçika farklı diller konuşan bölgelerden oluştuğu için ulusal kadın yardım hattı yok. Bunun yerine özellikle şiddet vakaları için destek veren biri Flamanca ve ikisi Fransızca olmak üzere üç tane yardım hattı var. Bunlar şiddetin tüm formlarını içine alan (çocuk istismarı, yaşlı istismarı, cinsel şiddet,  ‘namusla alakalı’ şiddet ve diğer şiddet türleri için) yardım hatlarıdır.
Ayrıca, aile içi şiddet mağdurları için özel destek sunan ve Sosyal Bakım Merkezi (CAW) tarafından işletilen, her bir Flaman bölgesi için beş ayrı yardım hattı mevcuttur. Ülkenin çok dilli yapısı göz önünde bulundurularak danışmanlık Flamanca, Fransızca ve İngilizce olarak yapılmaktadır. Bunun dışında, herkese genel destek sunan beş danışma merkezi de var. Bu merkezler herkese açık olmakla birlikte özellikle aile içi şiddete yönelik olarak uzmanlaşmış kurumlardır.

Belçika’da ilk sığınma evi 1977 yılında kuruldu. Günümüzde 460 kişilik kapasitesi ile 26 kadın sığınma evi var. Ancak bu rakam ülke nüfusuna göre olması gerekenin çok altında. ‘Avrupa Görev Gücü Konseyi’ tavsiyesine göre Belçika’da yaklaşık 1067 kişilik kadın sığınma evi kapasitesine ihtiyaç var. Belçika’da sığınma evleri bir kamu kuruluşu olarak devlet tarafından finanse edilmektedir.

Ülkede cinsel şiddet ve eşcinsellere yönelik şiddet olayları da yaygın olarak görülmekte ve bunlarla da mücadele edilmeye çalışılmaktadır.”

Hazırlayan: Ayla Kerimoğlu
Önceki Yazı

Belçika Yasalarında Şiddet Olgusu

Sonraki Yazı

Belçika’da Kadınlar İçin Savunma Eğitimi

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir