Holistik Tıp

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

Doç. Dr. Şafak NAKAJİMA 

Şafak hanımı sağlık seminerleri kapsamnda bir programa davet ettik. Programda; ruh ve bedenin birbirinden ayrı birer parça olamayacağını, hastalıkları değerlendirirken ve tedaviye yönelirken böyle bir bakışla kişiye yaklaşmak gerektiğini öğrenmek bizim için bir kazanım oldu.

Doğu’nun ve Batı’nın insana yaklaşımı, hastalıklara ve problemlere çözüm üretme çabaları arasındaki bariz farkın gittikçe azalması ümit verici bir gelişme olarak görünüyor. 

Şafak hanımın Holistik tıp hakkında verdiği bilgilerden kısa bir derleme aşağıda sunulmuştur:

“Ruh ve beden, kimyasal moleküller aracılığı ile sürekli ilişki halinde oldukları için, birinde ortaya çıkan rahatsızlık, diğerini de hastalandırır.

Bedensel şikayetlerle doktora başvuran hastaların %85’inde sorunun kaynağı ruhsal sıkıntılardır. Bu nedenle, Geleneksel Çin Tıbbı gibi bin yıllara dayanan sağlık programlarında ruh ve beden birlikte tedavi edilir.

Ruh ve bedeni bir bütün olarak ele alan holistik tıp, gelişmiş ülkelerde giderek yaygınlık kazanmaktadır.

Ruhsal bozuklukların sadece %3’ü beyindeki yapısal bir bozukluk sonucu ortaya çıkmaktadır. Geri kalanı ise, olumsuz yaşam koşullarının ve yanlış düşünce sisteminin ürünüdür.

Doğru çözüm, hayatın temel mekanizmalarını anlayıp çözerek doğru bir yaşam felsefesi geliştirebilmek ve iç huzuruna ulaşabilmektir.”

Hazırlayan: Hatice Ünal
Önceki Yazı

Kilo ve Hastalık İlişkisi

Sonraki Yazı

Ozon Tedavisi ve Kullanım Alanları

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir