Genç Hazar’la İlk Fikir Atölyemizi Düzenledik.

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

7 Eylül 2019 Cumartesi günü, Hazar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneğinde, Türk ve Suriyeli lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşan 22 kişilik kız-erkek öğrenci topluluğu, gerek ülke gündeminden gerek uluslararası gündemden uzun süredir düşmeyen “Suriye Meselesi”ni konuşmak, enine boyuna tartışmak ve birbirlerine empati yaparak kardeşliklerini pekiştirmek üzere bir araya geldiler.

Katılımcılar arasında çeşitli atölyeler düzenlendi ve İstanbul’da yaşam, üniversite hayatı, karma eğitim, cinsiyet eşitsizliği, STK’lar ve gönüllülük, göç, kariyer hedefleri gibi konular konuşuldu.

Suriyelilerin kayıtsız çalışması, TC vatandaşlığı alabilmeleri, kayıtlı oldukları illere gönderilip gönderilmemeleri, devletin Suriyelilere sağladığı haklar ve hizmetler, Suriye iç savaşı başladıktan sonra Türkiye’nin izlediği politikalar, Türk toplumuna entegrasyon sağlamaları için yapılması gerekenler gibi konularda münazaralar düzenlendi, tartışmalar yapıldı.

En önemlisi de iki millet olarak karşılıklı sahip olunan önyargılar tespit edilip, bu önyargıların üzerine gidildi. Dışarıdan bakıldığında farklı gözüken durumların iç yüzü öğrenilip, önyargılar yıkılmaya çalışıldı.

Hazırlayan: Zeynep Sena

Önceki Yazı

Hazar’da Söyleşi: Dr. Şule Albayrak Moderatörlüğünde Kadın Olmak

Sonraki Yazı

Suyun Serüveni Gezisi

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir