Cinsel İstismar Önergesi

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

19.11.2016

Kamuoyunda cinsel istismar önergesi olarak yer bulan erken yaşta evlilikleri konu alan ve bazı mağduriyetlerin giderilmesi için iktidar tarafından hazırlanıp meclise getirilen önerge, halkın yoğun tepkisiyle karşılandı.
İyi niyetle yola çıkılmış olmasına ragmen olası yeni mağduriyetler üretebilecek potansiyele sahip olan bu önerge üzerindeki çekincelerimizi dile getirmek üzere bir grup STK olarak Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdoğ ile bir görüşme gerçekleştirdik. Aile Bakanı Sayın Fatma Betül Kaya Saya’nın da hazır bulunduğu görüşmeye HAZAR, KADEM, KAGİDER, KADER, TİKAD ve Hukukçular Derneği’nin yanısıra Sayın Sümeyye Erdoğan Bayraktar da katıldı.

Önerge hakkında her STK’nın kendi endişelerini ve önerilerini dile getirdiği toplantıda Sayın Bakan önergenin ortaya çıkış nedeni, önergenin kapsamı ve bundan faydalanacak olanların kimliği hakkında bilgi verdi.  Görüşmeye giden STK’lar olarak ilk talebimiz önergenin geri çekilmesi ya da yeni bir düzenleme yapılması idi. Bunun için işbirliğine hazır olduğumuz da ifade edildi. Sayın Bakan öncelikle yasanın mağdur ettiği kadınların kendilerine, meclise ya da vekillere giderek çözüm talep ettiğini söyleyerek önergeye duyulan ihtiyacı dile getirdi. Bu nedenle önergeyi geri çekmenin doğru olmayacağını ancak anlamı daha net verecek ve olası mağduriyetlere kapı aralamayacak yeni bir çalışma yapılabileceğini, bunun için STK’lardan gelecek önerge tekliflerine de açık olduklarını ifade ettiler.

Hazırlayan: Ayla Kerimoğlu

Önceki Yazı

Uluslararası Sempozyum: Avrupa’da Kadın Olmak

Sonraki Yazı

ŞÖNİM Ziyareti

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir