Genç Hazar Fikir Atölyesi – 2

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

2 Kasım 2019

2 Kasım 2019 Cumartesi günü, Hazar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği’nde, Türk ve Suriyeli lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşan kız-erkek öğrenci topluluğu ile alanında uzman isimlerin konuşmaları ve Suriyeli katılımcıların hikayelerini kapsayan “Suriye Meselesini Teori ve Pratikte Tartışıyoruz” etkinliği gerçekleştirildi.

İlk olarak Dr. Veysel Kurt “Esed Dönemi ve Devrim” konulu konuşmasını yaptı. Veysel Kurt, Baas Partisi’nin kuruluş süreci, Sünniler ve azınlıklar arasındaki çekişmeler, Hafız Esad Dönemi, 1970’ten 2010’a kadar gelen iktidarın şekillenmesi, azınlıkların orduda yapılanmaları ve darbeler silsilesi ve sonrasında Esed rejiminin kendi iktidarını kurmaya başlaması üzerinden yakın Suriye tarihinin bir çerçevesini oluşturdu.

Sonraki oturumda İstanbul Şehir Üniversitesi öğretim üyesi Hüseyin Alptekin’in “Suriye iç savaşı ve Türkiye’nin savaştaki konumu” konuşması dinlendi. Suriye’de olayların başlangıcı nasıl oldu, Türkiye bu savaşın neresinde, Rusya neden girdi gibi konular üzerinde duruldu.

Son oturumda ise Suriyeli arkadaşlarımız bireysel tecrübelerini anlattılar.

Etkisinde uzun süre kalacağımız bireysel tecrübeler, yaşanmışlıklar eşliğinde ve öğretim üyelerimizin çizdiği tarihsel çerçeveler ışığında İkinci Genç Hazar Fikir Atölyesini de tamamlamış olduk.

Hazırlayan: Zeynep Sena Karataş

Önceki Yazı

Genç Hazar Fikir Atölyesi – 3

Sonraki Yazı

Avrupa’da İslamofobi Paneli

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir