Gambiya First Lady’si İstanbul’da

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

10 Ağustos 2017

Aile Bakanımız Sayın Fatma Betül Kaya’nın Gambiya First Lady’si Fatoumatta Bah Barrow’u ağırladığı programa katıldık.

Yaklaşık 14 kişinin katıldığı ve Darülaceze’de gerçekleşen programda Sayın Kaya, Sayın Barrow’a FETÖ ile mücadeledeki öncü desteklerinden ötürü teşekkürleriyle konuşmasına başladı ve kapatılan okulun yerine yenisinin en kısa zamanda açılacağını, açılacak olan bu okulun özellikle Gambiya’lı kız çocuklarının eğitimine de katkıda bulunacağını belirtti.

Kaya, Türkiye’nin Afrika ülkelerinin sorunlarına insani hassasiyetle yaklaştığını, buna mukabil “Afrika halklarının Türkiye’ye, Türk halkına ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a duyduğu teveccühten ve muhabbetten bahsederek bu durumun karşılıksız olmadığını söyledi. Kaya, Bakanlık olarak Gambiya’ya özellikle kadın ve aile ile sosyal politikalar konularında tecrübe paylaşımı içinde bulunmayı arzu ettiklerini de ifade etti. Eylül ayında Gambiyalı Bakanı da ağırlayacağını, bu ziyaret kapsamında da konuşulan konularla ilgili yapılacak işbirliğinin hukuki bir zemine oturtulacağını vurguladı.

Ardından konuşan Sayın Barrow, ülkesindeki sorunlardan bahsederek sorunların çözümü için ortak çalışma temennilerini dile getirdi. Ülkesindeki sağlık sorunları ve kadın ve çocuklarla ilgili yaşanan problemlere dikkat çeken First Lady, en önemli sorunlarının anne-çocuk ölümleri ile kanser, HIV ve AIDS olduğunun altını çizdi. Tıbbı donanım konusunda destek ve materyal desteğe ihtiyaçlarının olduğunu söyledi. Amaçlarının kadının her alanda güçlendirilmesi olduğunun altını çizen Sayın Barrow, Türkiyeli sivil toplum kuruluşlarının tecrübelerinden faydalanmayı önemsediklerini ifade etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Türkiye olarak Gambiya’ya devletiyle, sivil toplum kuruluşlarıyla, iş dünyasıyla her konuda destek olmaya devam edeceğiz dedi.

Kendi alanlarıyla ilgili bilgi veren katılımcı STK temsilcileri de kendi alanlarıyla ilgili konularda iş birliğine açık olduklarını belirttiler.

Program Sayın Barrow’un katılımcıları ülkesine daveti ve ardından çekilen aile fotoğrafıyla son buldu.

 

Önceki Yazı

Hazar Derneği Yat Gezisi

Sonraki Yazı

Özbekistan Seyahati

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir