Cumhurbaşkanlığı Sofrasının Misafiri Olduk

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

Kadına Yönelik Şiddeti Sayın Cumburbaşkanımızla Konuştuk.

24 Mart 2015

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Haliç Kongre Merkezinde konuşma yapan Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, kadın cinayetleri sorununu bizzat ele alacağını ilan etmişti. Üstünden çok geçmeden konu artık bir gelenek haline gelen Cumhurbaşkanlığı Sofrasının konusu oldu.

19 kişinin davet edildiği yemekli programda alanda çalışan STK liderlerinden akademisyenlere, gazetecilerden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına kadar pek çok kişi ve kurum yer almıştı. Katılımcıların farklı anlayışlardan olması ayrıca sivil ve resmi kurumların bir arada bulunması konuya gösterilen önemi gösteriyordu.
Kadına şiddettin insanlığa ihanet olduğunu belirten Cumhurbaşkanı “Uygulamadaki yanlışları kültüre ve dine dayandırmak art niyetli bir yaklaşımdır” dedi.
Konuşmasında bugüne kadar inanmadığı hiçbir şeyi savunmadığını, inandığı şeyleri de kararlılıkla takipçisi olduğunu söylemesi katılımcılar tarafından memnuniyetle karşılandı. Katılımcılar konuya ilişkin düşünce ve önerilerini özgürce paylaştığı program belirlenenden uzun sürdü. Bakan Ayşenur İslam katılımcıları bakanlık bünyesinde gerçekleşecek çalışmalar için çekirdek kadro olmaya davetti. Yapılan çalışma sonuçlarının da Cumhurbaşkanlığı ile paylaşılacağını söyledi.Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan bir ara telefon için ayrılırken kendisi olmadan konuşmalara geçilmemesini, herkesi dinlemek istediğini söylemesi dikkat çekiciydi. Gelince herkesi tek tek dinledi notlar aldı ve aynı zamanda konuşmaların kaydedildiği bilgisini verdi. Bütün bunlar konuya gösterdiği hassasiyeti gösteriyordu.
Özgecan’ın vahşice öldürülmesi hazin bir hikâye olarak herkesin yüreğini yakmıştı. Ancak Özgecan’ın ölümü bir simge olarak belki de bundan sonraki ölümlere engel olacak bir başlangıç noktasını oluşturacak. Daha duyarlı bir toplum, daha duyarlı bir yönetim için yeni bir başlangıç…
Hazar Derneği Başkanı Ayla Kerimoğlu’nun da katıldığı programın diğer katılımcıları şunlardı:
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı İlknur İnceöz, Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, TBMM Kadına Yönelik Şiddeti Araştırma Komisyonu Başkanı Alev Dedegil, KADEM Başkanı Sare Aydın, Uçan Süpürge Derneği Başkanı Halime Güner, İstanbul Kadın Platformu (İKAP) Şengül Yiğit, Başkent Kadın Platformu Derneği Başkan Vekili Berrin Sönmez, ANKA Kadın Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Suna Başak, gazeteci Balçiçek İlter, Av. Fatma Benli, CNN Türk’ten Göksel Göksu, SETA’dan Prof. Medaim Yanık, Şehir Üniversitesinden Yrd. Doç.Ceren Acartürk, ODTÜ’den Prof. Feride Acar, Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. İlknur Kaptanoğlu, Ankara Aile Mahkemesi Hakimi Zeynep Öksüzoğlu ve Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Sedide Akbulut.
Önceki Yazı

“Onları Sevindirmek Çocuk Oyuncağı” Kampanyasına katıldık

Sonraki Yazı

Türkiye’de Kadının Değişen ve Gelişen Konumu

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir