YÜKSEK MİMAR OLCAY AYDEMİR İLE KÜLTÜR GEZİLERİ – Zeytinburnu – Kazlıçeşme Bölgesi

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

Mimar Olcay Aydemir eşliğinde İstanbul’un tarihi bölgelerinden Zeytinburnu – Kazlıçeşme bölgesini gezdik.

İlk durağımız Mozaik Müzesiydi. Kazlıçeşme Sanat Merkezi restorasyonu sırasında bulunan Geç Roma – Erken Bizans dönemine ait mozaikleri gördük. Bu mozaikler İstanbul’da Sur dışında bulunan ilk örnek olduğu için önem arz ediyordu. Restorasyonda mozaikler bulununca İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü’ne başvurulmuş ve sahanın Mozaik Müzesi haline getirilmesine karar verilmişti.

Mozaik Müzesinden sonra Merkez Efendi Cami ve Türbe ziyaretimizi gerçekleştirdik ve Asitane Vakfı’na geçtik. Yetkililer ilk önce vakfı tanıttılar sonrasında ise “Doğadan Sanata Yolculuk Projesi” kapsamında kurdukları ve kağıt üretimine başladıkları atölyelerini gezdirdiler. Atölyede dut dalı, keten gibi bir çok farklı malzemeden kağıt üretiliyor ve kağıtlar Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile okullara veriliyor.

Bir sonraki durağımız Yenikapı Mevlevihanesi’ydi. Adını Mevlanakapı olarak adlandırılan sur kapısından alan ve geçmişten bu yana Mevlevi tarikatının en önemli merkezlerinden biri olan mevlevihanenin restorasyon sürecini dinledik.

Sonraki durağımız olan Balıklı Meryem Ana Rum Ortodoks Manastırı ise geçmişte Bizans imparatorları ve eşlerinin uğradığı bir sağlık merkezi olmuş, 18. Yüzyıldan sonra havuzundaki balıklar sebebiyle “Balıklı Ayazma” ismini almıştı. Kilisenin avlusunda 1841’den sonra İstanbul’da vefat eden patriklerin kabirleri de yer almaktaydı. Burada kutsal ayazma suyundan içtik ve ayazmanın zemzemle ne kadar benzer bir su olduğunu gördük.

Son olarak Tıbbi Bitkiler Bahçesi’ne gittik. Türkiye’nin ilk tıbbi bahçesi olan yerde 700’ü aşkın tıbbi bitki bulunmaktaydı. Bahçede tıbbi bitkileri araştırmak, üretmek, tanıtmak, bitki çeşitliliğinin korunup geliştirilmesine katkıda bulunmak, tıbbi bitkilerin etkin ve güvenli kullanımlarını teşvik etmek gibi amaçlar gözetilmekte.

Oldukça keyifli geçen gezimiz Zeytinburnu Sosyal Tesisleri’nde yediğimiz yemekle sonlanmış oldu. Yaşadığımız şehir içerisinde, bu kadar yakınımızda bile çeşitli kültürlerin ve hiç görmediğimiz önemli yerlerin olduğunu tekrar farkına vardık.

 

Önceki Yazı

KARDEŞLİK ŞENLİĞİ

Sonraki Yazı

Zeynep Yörük ile Hayatını Hafiflet Sadeleşme Eğitimi

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir